Egipskie mumie, sarkofagi, trójwymiarowe makiety i komora grobowa naturalnej wielkości pojawią się w sercu Wrocławia. W sobotę w Muzeum Archeologicznym rozpocznie się wystawa Tajemnice Egipskich Grobowców. Ekspozycję przygotowano na podstawie wieloletnich badań archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego pracują w Egipcie od trzech lat. W ramach projektu Asasif prowadzą prace w Tebach Zachodnich, dzisiejszy Luxor, na terenie jednej z największych nekropolii starożytnego świata.

Badamy kilkanaście zespołów grobowych dostojników z czasów średniego państwa, czyli koło 4 tysięcy lat temu. Przez pojęcie dostojników mam na myśli ministrów ówczesnych czasów. Najwyższą warstwę społeczną. Grobowce, które wykuwano w skałach do głębokości 30 - 40 metrów - mówi archeolog Patryk Chudzik.

Na wystawie prezentowany będzie jeden z ostatnich punktów takiego grobowca, czyli komora sarkofagowa. Zostanie ona w zrekonstruowana na podstawie badań, fotografii i specjalnych skanów w skali jeden do jednego. Każdy będzie mógł wejść do środka. Dotknąć ścian i zobaczyć, jak one były dekorowane. Pomieszczenie, w którym naukowcy pracują w Egipcie ma blisko 16 metrów kwadratowych.

Wśród eksponatów pojawią się także mumie, rzeźby, elementy drewniane, fajansowe i gliniane. Nie zabraknie papirusu czy figurek uszebti. Chcemy zaprezentować wszystkie przedmioty, które można znaleźć w takich grobowcach - mówi Chudzik. Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Niektóre zostaną zaprezentowane po raz pierwszy.

Dzięki specjalnym drukarkom 3D przygotowano także makietę całego kompleksu grobowego. Część eksponatów zwiedzający będą mogli dotknąć. Będzie to między innymi model figurki uszebti, czyli wyobrażenie zmarłego, które wkładano do grobów, by po śmierci zmarły mógł ją przywołać. Wówczas musiała ona za niego pracować.

Wystawa rozpocznie się 8 października i potrwa do 10 stycznia 2017 roku. Towarzyszyć będzie jej cykl wykładów na temat dziejów starożytnego Egiptu oraz pokazy fotografii Macieja Jawornickiego, wieloletniego członka misji archeologicznych w Egipcie i Sudanie.

(mn)