W dniach 18-28 marca 2016 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbywać się będą tradycyjne Targi Wielkanocne. Udział zapowiedziało ok. 60. kupców reprezentujących nie tylko Małopolskę, ale też inne regiony.
W tegorocznej edycji Targów prezentować się będą ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Węgier. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, serwetki, kierpce, kożuchy ręcznie haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne. Można będzie znaleźć takie produkty jak mydła z Marsylii, naturalną chałwę turecką, maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, biżuterię z tkanin. Na targach zagości stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy.
Dla krakowian i turystów odwiedzających Targi przygotowano punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z marmoladą różaną, z soczewicą z suszonymi pomidorami, pierogi kresowe z wędzonym białym serem i ziemniakami, oraz stoisko serwujące zupy: żurek, kwaśnicę, pomidorową, czosnkową, barszcz, grochówkę oraz grzybową. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. W kiosku stylizowanym na młyn będzie można kupić naleśniki. Organizatorzy starają się, aby przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze Świętami Wielkanocnymi. Ponadto znajdziemy wędliny, kiełbasy, sery góralskie, oscypki, dojrzewające sery z Węgier, Holandii, węgierskie placki tzw. kurtoszo-kołacze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody, orzechy prażone, migdały, słonecznik, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady, suszone owoce, ciasta domowe, ciasteczka owsiane, naturalne soki oraz tradycyjne pierniki. Na Targach znajdzie się tradycyjnie miejsce na beczki z "Grzańcem Galicyjskim", ale będą też inne trunki, na przykład piwa regionalne i nalewki m.in. żurawinowa, pigwowa, orzechowa, miodowo-różana, a także owoce w zalewie.
Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.
Przez cały okres trwania Targów na Rynku Głównym prezentować się będą twórcy ludowi z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Można będzie zobaczyć jak powstają pisanki ludowe, tradycyjne palmy wielkanocne, hafty, serwety, ozdoby świąteczne. Ponadto wykonywane będą kwiaty z bibuły, koronka klockowa, frywolitkowa, szydełkowa, rzeźba ludowa, drewniane ptaki, wyroby gliniane wykonywane ręcznie na kole garncarskim itp. Będzie można zakupić również stroje ludowe.
19.03. sobota - godz. 12:15
UROCZYSTE OTWARCIE TARGÓW
Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiacy" - godz. 11:45 i 12:20
Malowanie pisanek przez znane postacie ze świata mediów, kultury i polityki od godz. 12:00
Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiak" - godz. 13:00
Teatr Tańca "Dzieci Krakowa" - godz. 13:30
20.03. niedziela - godz. 12:00
POKAZ PALM I OBRZĘDÓW WIELKANOCNYCH
Konkurs: Tradycyjna palma wielkanocna od godz. 10:00
Wymarsz Korowodu z Placu Szczepańskiego - godz. 11:15
Poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha - godz. 11:45
Prezentacja zespołów regionalnych - godz. 12:00
Rozstrzygnięcie konkursu - godz. 14:00
21.03. poniedziałek - godz. 12:00
OBRZĘD TOPIENIA MARZANNY
Konkurs: zaśpiewaj piosenkę lub powiedz wiersz o wiośnie lub Marzannie - godz. 11:00
Tworzenie Marzanny - Szkoła Podstawowa nr 151 w Krakowie od godz. 11:00
Wymarsz wiosennego korowodu z Marzanną nad Wisłę - godz. 11:30
21.03. poniedziałek - 23.03. środa, godz. 13:00-17:00
WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI
prowadzone przez Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana
Wykonywanie kartek świątecznych, dekorowanie i strojenie koszyczków wielkanocnych,
dekoracja pisanek różnymi technikami
26.03. sobota - godz. 10:00
STÓŁ WIELKANOCNY
PREZENTACJA WIELKANOCNYCH STOŁÓW REGIONALNYCH
POŚWIĘCENIE POKARMÓW - godz. 12:00
28.03. poniedziałek - godz. 14:00
"Siuda Baba" - Stowarzyszenie Folklorystyczne "Teatr Regionalny" i "Teatr Po Latach"
"Krakowska Grupa Folklorystyczna" - godz. 14:50
Przez cały okres trwania Targów odbywać się będą pokazy twórczości i rękodzieła ludowego
zorganizowane przez krakowski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych
(mn)