Resort kultury chce wykupić zbiory Czartoryskich. W grę wchodzi suma od 500 mln do 1 mld zł - donosi "Dziennik Polski", powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia. Według gazety, poufne rozmowy między Adamem Karolem Czartoryskim a ministerstwem ws. tej transakcji mają się toczyć już od kilku miesięcy.
Dziennik podaje, że 30 czerwca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do dziedzica rodu Czartoryskich list z sugestią, że możliwe jest wykupienie przez Skarb Państwa całości słynnej kolekcji, w której znajdują się "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci i tysiące innych dzieł sztuki i pamiątek narodowych.
Według naszej wiedzy suma, jaką ministerstwo gotowe jest wyłożyć za zbiory, waha się między 500 milionami a miliardem złotych. Uzgodniona cena ma być przekazywana w wieloletnich ratach - czytamy w "Dzienniku Polskim".
Jak przypomina gazeta, "po II wojnie światowej cennymi zbiorami, które nigdy nie zostały znacjonalizowane, opiekowało się krakowskie Muzeum Czartoryskich". Adam Karol Czartoryski odzyskał kontrolę nad nimi po przełomie w 1989 roku. Ponieważ nie mógł utrzymać ich z własnych środków ani wywieźć za granicę, w 1991 roku, po rozmowach z rządem, ustanowił Fundację Czartoryskich - stała się ona formalnie właścicielem zbiorów, choć w praktyce pozostawały one pod finansowaną z budżetu państwa opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Czartoryski zachował jednak decydujący głos ws. obsady wszystkich istotnych stanowisk w fundacji.
Jak zauważa "Dziennik Polski": Niejasny status prawny zbiorów powodował liczne konflikty między fundatorem i fundacją a Muzeum Narodowym, m.in. na tle podróży "Damy z gronostajem" do innych krajów. Sprzeciwiali się konserwatorzy zabytków, a forsowała je fundacja, która czerpała z nich korzyści finansowe. Dla wielu muzealników jedynym sposobem rozwiązania tego problemu stało się wykupienie zbiorów.
Gazeta zwraca również uwagę na trudności finansowe fundacji, które doprowadziły do przedłużania remontu Muzeum Czartoryskich przy ul. Pijarskiej w Krakowie.
Źródło: "Dziennik Polski"
(e)