Koncertem pod hasłem "Give Peace a Chance" zacznie się tegoroczny Life Festival Oświęcim. Słynne fragmenty muzyki filmowej zagra Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego, z gościnnym udziałem skrzypków Bartłomieja Nizioła i Mateusza Smoczyńskiego 10 maja, w Oświęcimskim Centrum Kultury. Na finał festiwalu Life, 13 maja, wystąpi Peter Gabriel.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, tak i tym razem LFO rozpocznie się od klasyki. Podczas koncertu dedykowanego 70. rocznicy "Akcji Reinhardt" będzie można usłyszeć muzykę m.in. z filmów: "Dziecko Rosemary" (autor: Krzysztof Komeda), "Cinema Paradiso" (Ennio Morricone) oraz "Dzieci Sancheza" (Chuck Mangione). Najwyższy poziom wykonania gwarantuje Orkiestra Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego, dyrygowana przez słynnego Krzesimira Dębskiego (który zagra też na skrzypcach). Dodatkowo swoje wirtuozerskie umiejętności zaprezentują specjalni goście: Bartłomiej Nizioł i Mateusz Smoczyński, dwaj polscy skrzypkowie o międzynarodowej renomie. Koncert dedykowany jest 70. rocznicy "Akcji Reinhardt", metodycznej operacji, w ramach której z rąk hitlerowców zginęło ponad milion Żydów z Generalnego Gubernatorstwa.
Life Festival Oświęcim to również edukacja. "Razem przeciwko rasizmowi", "Stop mowie nienawiści", "Broń pod kontrolą" - to hasła, pod jakimi odbywać się będą projekty edukacyjne, stanowiące ważny rozdział w programie festiwalu. W różnych punktach miasta pojawią się "Gadające głowy", a w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży będzie można obejrzeć wystawę "Aktion Reinhardt - Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie". Walka z wszelką dyskryminacją to jeden z filarów LFO. Podobnie, jak w ubiegłych latach, organizatorzy, oprócz rozrywki, zadbali również o część edukacyjną festiwalu. Złożą się na nią: Razem przeciwko rasizmowi! - warsztaty dla młodzieży, organizowane 10 maja we współpracy ze Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej". Dotyczyć będą tematyki rasizmu na stadionach piłkarskich, w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy. Jednym z punktów programu będzie emisja filmu "Bez Twarzy - Muzyka Przeciwko Rasizmowi".
"Stop mowie nienawiści" to z kolei debata z udziałem ekspertów, dotycząca tematu przemocy słownej w internecie (podtytuł: "Wirtualna agresja - realna krzywda"). Mowa będzie o zjawisku wirtualnej agresji, wypowiedziach internautów wobec mniejszości etnicznych, seksualnych, religijnych, które czasem prowadzą do całkiem realnej krzywdy. Debata odbędzie się 12 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.
"Broń pod kontrolą" to będzie akcja we współpracy z Amnesty International, organizacją zaprzyjaźnioną z LFO. Jej wolontariusze będą zachęcać gości festiwalu do przyłączenia się do globalnego apelu o przyjęcie przez ONZ "Traktatu o handlu bronią". W ramach tej inicjatywy zostanie m.in. pokazany film "Eyes and Ears of God" (11 maja w Centrum Żydowskim), opowiadający o zbrodniach popełnianych w Sudanie w toczących się w tym kraju od wielu lat konfliktach zbrojnych. Specjalnym gościem festiwalu będzie reżyser filmu, Tomo Kriznar.
"Gadające głowy" - w siedmiu punktach Oświęcimia pojawią się podobizny znanych osób (m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Martina Lutera Kinga, Jana Pawła II, Mahatmy Gandhiego oraz Vaclava Havla), z dołączonymi do nich cytatami z wypowiedzi tych wybitnych osobistości, odnoszącymi się do takich wartości, jak: tolerancja, prawa człowieka, pokój, demokracja, społeczeństwo obywatelskie itp.
Wystawa Aktion Reinhardt - Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, poświęcona 70. rocznicy "Akcji Reinhardt", metodycznej operacji, w ramach której z rąk hitlerowców zginęło grubo ponad milion Żydów. Wystawa zostanie otwarta 13 maja w MDSM.