"Najlepszy" - polska historia w amerykańskim stylu. Film z trzynastoma rolami Cate Blanchett. Jedna z najbardziej oczekiwanych premier teatralnych roku, czyli "Proces" Kafki w reżyserii Krystiana Lupy. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.
W poniedziałek 13 listopada w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera filmu "Najlepszy" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Pojawią się na niej aktorzy w tym m.in. Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Adam Woronowicz, Arkadiusz Jakubik, Anna Próchniak, Kamila Kamińska, Mateusz Kościukiewicz, Szymon Warszawski i Tomasz Kot. Gościem specjalnym premiery będzie Jerzy Górski.
Bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, choć u nas o jego sukcesie wie niewielu. To historia inspirowana biografią Jerzego Górskiego - byłego narkomana, który miał nie żyć, a został mistrzem świata w podwójnym triathlonie.
Reżyserem tego filmu jest Łukasz Palkowski, który wcześniej nakręcił m.in. film "Bogowie" o profesorze Relidze. Chce mi się opowiadać o ludziach lepszych ode mnie - mówi w RMF FM reżyser. Kiedy pierwszy raz usłyszałem tę historię, którą opowiedział mi trzy lata temu producent Krzysztof Szpetmański, nie widziałem w niej materiału na film. Ale w trakcie jego opowieści wyobraziłem sobie sytuację, że bohater stoi przed lustrem, a jego odbicie jest jego wrogiem. I rozbija jego twarzą lustro. Taka forma opowieści o tym człowieku spodobała mi się. Nie chciałem robić kolejnego filmu biograficznego - wspomina Palkowski.
To jest film inspirowany biografią. Umówiłem się z Jerzym, że zrobimy cudzysłów. Jemu będzie łatwiej przyjmować rzeczy, które ja zmienię w jego historii, a ja będę miał większą swobodę w opowiadaniu tej historii. Wiedziałem, że żeby to dobrze zrobić, muszę to traktować jak historię fikcyjną - dodaje w rozmowie z RMF FM reżyser. Film 17 listopada wejdzie do kin.
Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett wciela się w 13 różnych postaci - od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością. Film wyreżyserował Julian Rosefeldt, jedne z najważniejszych artystów sztuki współczesnej.
Każda z postaci zagranych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów - von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i innych. Kamera Christopha Kraussa portretuje postindustrialne pejzaże, wciska się do ciasnej klitki w bloku, zanurza w sterylne wnętrza instytutów badawczych, w mroki balangi na koncertowym backstage’u, spływa w błękitny chłód telewizyjnego studia. Zagląda też do jasnej klasy, gdzie Cate Blanchett daje dzieciom lekcję manifestów filmowych. W polskich kinach premiera "Minifesto" już 17 listopada.
Premiera "Procesu" w Nowym Teatrze w Warszawie - 15 listopada. Wybitny reżyser Krystian Lupa przyznaje, że twórczość Franza Kafki jest dla niego okrutniejsza i boleśniejsza niż jakiegokolwiek polskiego autora.
Ja odchorowywałem każdą lekturę jego książek. Ja się nie zgadzałem, buntowałem się. To, co on robi ze swoim bohaterem w powieściach jest czystą torturą. Czytelnik wciąga się w tę torturę, a zarazem ma odmienne intuicje. Mówi sobie, czemu ten bohater tak postępuje? A Kafka z uporem pcha swojego bohatera w nieuniknionym kierunku, dokonując tej dziwnie sadystycznej relacji z czytelnikiem. A także ze sobą - mówił reżyser po próbie medialnej spektaklu.
Premiera "Procesu" zaplanowana była na listopad 2016 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Prace nad spektaklem zostały przerwane wskutek zmiany dyrekcji wrocławskiego Teatru Polskiego. Krystian Lupa zdecydował się przygotować to przedstawienie w Warszawie. Jest nie tylko reżyserem, ale też autorem adaptacji, scenografii i reżyserii świateł.
W przedstawieniu występują Andrzej Kłak i Marcin Pempuś, którzy na zmianę zagrają Józefa K., Bożena Baranowska, Maciej Charyton, Małgorzata Gorol, Anna Ilczuk, Mikołaj Jodliński, Dariusz Maj, Michał Opaliński, Halina Rasiakówna, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Adam Szczyszczaj, Andrzej Szeremeta, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba i Ewelina Żak.
Przedstawienie powstało jako koprodukcja Nowego Teatru; STUDIO teatrgalerii; Teatru Powszechnego i TR Warszawa.
(mn)