Wybitna reporterka Swietłana Aleksijewicz została laureatką Nagrody Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawanej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Wyróżnienie odbierze 5 września, a dzień wcześniej spotka się z czytelnikami w Krakowie.

W Krynicy nagrodzona w 2015 roku literackim Noblem Aleksijewicz weźmie udział w inauguracji Forum Ekonomicznego, a w Krakowie spotka się z czytelnikami w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Pamiętamy jak w 2015 r. Aleksijewicz była w Krakowie gościem Festiwalu Conrada. Zaprosiliśmy ją na ten festiwal jeszcze zanim dostała literackiego Nobla. Gdy po naszym zaproszeniu otrzymała Nobla to mieliśmy obawy, że jako noblistka może nie mieć czasu przyjechać do Krakowa. Ona jednak przyjechała i co więcej, była hiperaktywna. Do Auditorium Maximum na spotkanie z nią przyszły setki czytelników. Jej wizyta u nas odbiła się szerokim echem - powiedziała PAP Aleksandra Śpiewak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem spotkania.

Podkreśliła też, że "Aleksijewicz, jak każdy wielki twórca ma tyle samo zwolenników, co przeciwników". Zapraszamy ją jako pisarkę, a nie stronę w jakichkolwiek stronach politycznych - zastrzegła.

Nagroda Forum Ekonomicznego Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej.

Nagroda Vincenza ma wartość 40 tys. zł. Przyznaje ją kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, prezes Instytutu Studiów Wschodnich, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki i edukacji.

Swietłana Aleksijewicz (ur. w 1948 roku) jest pierwszą reportażystką, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Urodziła się na Ukrainie, wychowała na Białorusi, a pisze po rosyjsku. Uhonorowano ją za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Jej książki zostały przetłumaczone na 22 języki i stały się kanwą licznych spektakli teatralnych oraz scenariuszy filmowych. Jej dzieła nie ukazują się jednak w oficjalnych wydawnictwach na Białorusi, gdyż nie zgadzają się na to tamtejsze władze.

Twórczość Aleksijewicz koncentruje się wokół pomijanej czy wypieranej historii ZSRR i Rosji, m.in. skutków katastrofy w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie i zjawiska "człowieka sowieckiego" (homo sovieticus). Debiut noblistki - "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" opisywał II wojnę światową widzianą oczyma rosyjskich, białoruskich i ukraińskich kobiet walczących na pierwszej linii lub pracujących na tyłach frontu.

Wśród znanych książek tej autorki są też: "Czarnobylska modlitwa", "Cynkowi chłopcy", "Ostatni świadkowie", "Czasy secondhand".


(mn)