"Alfons Mucha po raz drugi podbija Paryż!" - tak media komentują zorganizowaną we francuskiej stolicy wielką wystawę, poświęconą twórczości tego czeskiego mistrza secesji i pioniera XX-wiecznych plakatów reklamowych. Ten artysta-geniusz przez wiele lat mieszkał i tworzył w Paryżu. Zmarł w 1939 roku w Pradze po przesłuchaniu przez gestapo.
Czeski malarz i grafik Alfons Mucha stał się znany na całym świecie głównie jako autor grafik i plakatów przedstawiających wyidealizowane kobiety, otoczone stylizowanymi kwiatami i liśćmi oraz różnego rodzaju symbolami i arabeskami. Wielu specjalistów podkreśla, że w jego twórczości wyraźnie widać wpływy m.in. sztuki bizantyjskiej.
Twórca ten uważany jest za pioniera współczesnej reklamy, bo pracował m.in. na początku XX wieku na zlecenie sławnych paryskich producentów perfum.
Na tzw. immersyjnej wystawie w Paryżu wyświetlane są na murach fragmenty dzieł tego czeskiego artysty-geniusza. Kobiety z jego plakatów ruszają się, a elementy dekoracyjne są powiększane. Krótko mówiąc, widzowie mają poczucie, że wchodzą do stworzonego przez niego wyidealizowanego świata.
To robi duże wrażenie! Jestem zachwycona. Czuję się tak, jakbym weszła do krainy czarów - tłumaczy korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi zwiedzająca wystawę 42-letnia paryżanka Ines.