Nowy Spielberg i nowy Tarantino. Film o schwytaniu Osamy Bin Ladena, biografie prezydenta Lincolna i reżysera Hitchcocka. Do tego produkcja o cygańskiej poetce, polskim nobliście i komedia od Machulskiego. Sprawdźcie, jakie filmy pojawią się w kinach w 2013 roku.

Potężna piątka zagraniczna

Django

Quetnin Tarantino mówi, że to jego najlepszy film. Zagrali w nim m.in Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio i Samuel L. Jackson. 18 stycznia western pojawi się w kinach. Ma kilka nominacji do Złotych Globów - m.in w kategorii najlepszy film i najlepsza reżyseria. Bohaterem historii jest Django (Jamie Foxx), wyzwolony niewolnik, który pod skrzydłami niemieckiego dentysty Schultza uczy się fachu, łapiąc łotrów. We dwóch wyprawią się po żonę wyzwoleńca, która jest niewolnicą bezwzględnego plantatora Calvina Cancie (Leonardo DiCaprio).

Wróg numer 1

Film o schwytaniu Osamy Bin Ladena w polskich kinach pojawi się 8 lutego. Nakręciła go Kathryn Bigelow, pierwsza kobieta nagrodzona Oscarem za reżyserię, autorka "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Opowiadając ponad 3-godzinną historię, której koniec znają wszyscy, Bigelow i Boal zdołali stworzyć jeden z najbardziej emocjonujących i intelektualnie wymagających filmów roku - napisał recenzent z "The Guardian". Film budzi spore emocje. Dianne Feinstein (przewodnicząca Senate Intelligence Committee) oraz dwaj inni senatorowie, John McCain oraz Carl Levin, wystosowali list do Sony Pictures, w którym wyrażają swoje oburzenie scenami z "Wroga numer 1". Według nich obraz jest rażąco nieprawdziwy i wprowadza w błąd, jakoby informację o miejscu pobytu Osamy bin Ladena uzyskano za pośrednictwem tortur. Niepokojące są według nich słowa otwierające film, że powstał na podstawie rzeczywistych zdarzeń. Reżyserka filmu Kathryn Bigelow odpiera zarzuty mówiąc, że film pokazuje jedynie kontrowersyjne praktyki i metody wywiadowcze, nie wskazując by któraś z nich była kluczowa dla sprawy.

Lincoln

Nowy film Stevena Spielberga ze zdjęciami Janusza Kamińskiego wejdzie do polskich kin 1 lutego. Ma siedem nominacji do Złotych Globów - m.in w kategoriach najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor w dramacie (Daniel Day-Lewis) i najlepsza muzyka (John Williams). To historia burzliwego życia Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej, która zadecydowała o losach świata.

Hitchcock

Alfred Hitchcock był mistrzem horroru i jedną z najbardziej niezwykłych postaci w historii kina. Jego twórczość wbijała widzów w fotele i weszła do klasyki filmu, ale życie osobiste Hitchcocka było niemniej ciekawe od jego produkcji - zwłaszcza jego burzliwy romans z Almą Reville, która była współautorką scenariuszy do wielu filmów reżysera. Reżyser Sacha Gervasi naświetla historię skomplikowanej i fascynującej miłości. Pokazuje ją na tle wydarzeń, które zapisały się na kartach historii kina. Akcja rozgrywa się podczas kręcenia "Psychozy". Wtedy nikt nie przypuszczał, że ta produkcja zmieni oblicze całej branży filmowej. Główne role zagrali nagrodzeni Oscarami Anthony Hopkins i Helen Mirren. Polska premiera 8 lutego.

Szklana pułapka 5

To będzie prezent walentynkowy, bo film wchodzi do polskich kin 14 lutego. John McClane tym razem stanie przed najtrudniejszym wyzwaniem, na międzynarodową skalę, kiedy jego zwaśniony syn Jack wplącze się w śmiałą ucieczkę z więzienia pewnego rosyjskiego przestępcy. Ojciec i syn muszą współpracować, by ochronić siebie nawzajem i oczywiście uratować światową demokrację. Zdjęcia do filmu powstały w Belgradzie i w Budapeszcie. W główną rolę po raz kolejny wcielił się Bruce Willis.

Potężna piątka polska

Bejbi blues

4 stycznia nowy film Kasi Rosłaniec, autorki "Galerianek", pojawi się w kinach. Już wiadomo, że zobaczy go publiczność Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale 2013. Bohaterką filmu jest 17-letnia Natalia, która urodziła dziecko. Ale to wcale nie była "wpadka". Natalia ciążę zaplanowała. Chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania. Natalię zagrała Magdalena Berus. Wspierają ją inne młode talenty - Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. W filmie grają też m.in Magdalena Boczarska, Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Figura i Danuta Stenka. Opiekunem artystycznym filmu jest Małgorzata Szumowska.

 Wałęsa

Premierę filmu, mimo kłopotów budżetowych, zaplanowano na 2013 rok. Andrzej Wajda spróbuje odpowiedzieć na pytanie - jak stało się możliwym, by jeden człowiek potrafił tak bardzo zmienić współczesny świat? Wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy reżyser próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności robotnika w charyzmatycznego przywódcę. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności, co dało energię dla przemian przerastających ówczesną wyobraźnię. A kontekstem tej historii jest wielka międzynarodowa polityka. Role państwa Wałęsów zagrają Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz.

Drogówka

1 lutego do kin trafi nowy film Wojtka Smarzowskiego. Barwna opowieść o współczesnej Warszawie. "Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartłomiej Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy.

Papusza

Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze realizują nowy projekt, tym razem to historia o niezwykłym życiu tworzącej w Polsce cygańskiej poetki Papuszy. Poetka przez ponad 40 lat żyła w taborze. W 1949 roku do taboru Papuszy dotarł poeta Jerzy Ficowski, zainteresowany poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za namową Ficowskiego Cyganka zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski z kolei tłumaczył je z języka romskiego na polski. Pod wpływem Ficowskiego Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze - opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów.

Ambassada

Wiosną Juliusz Machulski ma pokazać widzom swój nowy film. Bohaterami tej opowieści są mieszkańcy pewnej warszawskiej kamienicy, Przemek i Melania, którzy przez przypadek odkrywają, że jazda windą przenosi ich w czasie. Każde piętro to inny rok - podróżować można pomiędzy 2012 i 1939. Okazuje się, że przed wojną w budynku swoją siedzibę miała niemiecka ambasada. Część dialogów w filmie będzie po niemiecku. W głównych rolach wystąpili Magdalena Grąziowska, Bartosz Porczyk, Ksawery Szlenkier, Aleksandra Domańska, Robert Więckiewicz, Jan Englert i Anna Romantowska. Za kamerą stanął Witold Adamek.