Jak zrobić interaktywne widowisko filmowe? Młodzi filmowcy mają się tego nauczyć na warsztatach, które organizuje znany operator Sławomir Idziak. Spotkanie, organizowane tym razem w Krakowie, zacznie się 27 kwietnia i potrwa do 6 maja. "Kraków to jest raj dla filmowców" - mówi RMF FM operator. "Mamy tu wszystko - niebywałe plenery, niebywałe miasto ze średniowiecznymi tradycjami" - dodaje.
Od siedmiu lat filmowcy z Polski i Europy przyjeżdżają na plenery Film Spring Open, aby się poznać, uczyć nowych technologii, a przede wszystkim kręcić swoje filmy. Pochodzą z wielu krajów, takich jak Bośnia, Chorwacja, Grecja, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Polska, Serbia, Szwajcaria, Szwecja czy Wielka Brytania. U nas nikt nikomu nie zazdrości. My nie mamy festiwalu dwóch prędkości, zamkniętych bankietów, wielkich artystów, którzy przyjeżdżają tylko na chwilę - mówi Sławomir Idziak. To nie jest miejsce, w którym patrzymy na wszystko jak przez szybę wystawową. Festiwal jest przeznaczony dla młodych filmowców, którzy przyjeżdżają robić filmy - podkreśla.
Organizatorzy zapraszają uczestników do udziału w interaktywnym widowisku filmowym. Wszystkie filmy realizowane na plenerach Film Spring Open będą powiązane z koncertem oraz happeningiem artystycznym - tzw. wątkiem głównym (mastertrack). Ścieżka dźwiękowa z tego wydarzenia będzie osią czasu - wyznaczy ramy czasowe dla pozostałych wątków. Oznacza to, że kolejne ścieżki filmowe mogą prezentować wydarzenia mające miejsce w innej przestrzeni, ale dokładnie w tej samej chwili. Film Spring Open pokaże wybrane filmy w internecie na specjalnym interaktywnym interfejsie. Widzowie będą również mogli obejrzeć efekty pracy na FilmSpringowym kanale YouTube, dzięki czemu filmy realizowane przez uczestników osiągną wielomilionową widownię na całym świecie.
Realizując statutowy cel, jakim jest przyszłość kina i nowe technologie, program Plenerów Film Spring Open 2012 obejmuje warsztaty tematyczne (w tym praktyczne testy sprzętu i oprogramowania) oraz prezentacje profesjonalistów. Oprócz kontynuacji Warsztatów 3D oraz Warsztatu Dokumentalnego tematem wykładów będzie interaktywna dramaturgia, spotkania z wybitnymi twórcami oraz nowe modele produkcyjne filmów niskobudżetowych. Wielu wybitnych specjalistów wyraziło chęć wystąpienia w roli wykładowców - m.in Sławomir Idziak (DOP), nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu", Neil Corbould (SFX), Jan Komasa (reżyser), Tomasz Bagiński (reżyser) oraz Platige Image, Andrzej Jakimowski (reżyser), jak również przedstawiciele CD Projekt RED Studio, twórcy gry "Wiedźmin 2: Zabójcy królów".