Koszyk pełen smakołyków, koc w kratkę, posiłek na trawie z pięknym widokiem w tle. Tak wygląda piknik, inaczej zabawa towarzyska na wolnym powietrzu poza miastem, wycieczka i majówka. Sprawdziliśmy, jak artyści przedstawiali piknik na swoich obrazach i w filmach.
Pikniki pojawiły się po raz pierwszy w średniowiecznej Anglii. Jako poczęstunki tuż przed polowaniami. Takie posiłki składały się głównie z mięsa, ciast i mocno doprawionego wina. Z czasem pled na trawie zastąpił jedwabny namiot rozstawiany na polanie. W XVIII wieku w Londynie powstało Towarzystwo Piknikowe. A w XIX wieku pojawiły się nawet specjalne poradniki, które spisywały zasady obowiązujące na tego typu przyjęciu.
Edouard Manet w 1863 roku namalował nagą kobietę i dwóch kompletnie ubranych mężczyzn, siedzących na trawie podczas śniadania na łonie natury. Druga postać kobieca brodzi w wodzie. Obraz pokazano po raz pierwszy na wystawie w Salonie Odrzuconych. Dzieło wywołało skandal, zarzucano mu niestosowność i wulgarność. Oburzonym przeszkadzało przede wszystkim wyzywające spojrzenie kobiety, która patrzy prosto w oczy widza.
Dwa lata później Claude Monet zaczął pracę nad własną wersją "Śniadania na trawie". Praca nigdy nie została skończona. Obraz jest realistyczny, widz patrzy na piknik, na dobrze bawiące się towarzystwo. Kobiety i mężczyźni na obrazie ubrani są w XIX wieczne stroje.
Pablo Picasso obsesyjnie malował "Śniadanie na trawie" według Maneta. Obrazy są zredukowane w kolorach i kształtach, a przeróbki malarza mają często charakter parodii. Kliknij tu, żeby się przekonać
"Śniadanie na trawie" trafiło też do kina. Zatytułowany tak komediodramat nakręcił w 1959 roku Jean Renoir. Jego bohater, Etienne Alexis, kandydat na prezydenta nowej Europy, jest naukowcem pracującym nad terapią eliminującą namiętność. Żyje w bogatej, inteligenckiej rodzinie. Żeby ogłosić swoje zaręczyny z niemiecką kuzynką, organizuje piknik na łonie natury - w zmysłowych, przenikniętych słońcem obrazach reżyser wyraźnie nawiązuje do testamentu swego ojca, wielkiego malarza.
Obraz odwołuje się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych. Francuski malarz impresjonista Auguste Renoir namalował go w latach 1880-1881. Obraz przedstawia grupę osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego, która spotkała się na śniadaniu na tarasie restauracji "Fournaise" koło mostu w Chatou na wyspie Sekwanie. To w tamtym czasie popularne miejsce spotkań artystycznej bohemy, aktorów, artystów i intelektualistów. Sam malarz podobno lubił do śniadania raczyć się szampanem.
Piknik to popularna głównie w Stanach Zjednoczonych forma wypoczynku w postaci posiłku spożywanego na świeżym powietrzu na wcześniej rozłożonym kocu. W połowie lat 50. w USA powstał film "Piknik". Jego bohaterem jest Hal Carter - arogancki, młody mężczyzna - odwiedza małe miasteczko w Kansas z myślą o spotkaniu z dawnym przyjacielem Alanem Bensonem. Jest on synem najbogatszego mieszkańca miasta, a jego dziewczyną jest miejscowa piękność, Madge Owens. Przybycie Cartera w środku trwającego właśnie corocznego pikniku z okazji Święta Pracy, wywróci do góry nogami uporządkowany świat niektórych mieszkańców spokojnego miasteczka. Grający główną rolę William Holden specjalnie do tej roli musiał wydepilować sobie klatkę piersiową. Rolę Madge w filmie zagrała Kim Novak.