Co najmniej 28 osób zginęło, a 61 zostało rannych w zamachu w stolicy Turcji Ankarze - podało tamtejsze ministerstwo spraw wewnętrznych. W centrum miasta eksplodował samochód pułapka. Sztab generalny tureckiego wojska potwierdził, że celem ataku były autobusy przewożące wojskowych.

Samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi eksplodował, gdy pojazdy wojskowe przejeżdżały przez centrum Ankary - w pobliżu parlamentu, budynków ministerstw i sztabu generalnego armii. Autobusy zatrzymały się przed skrzyżowaniem na światłach w godzinach komunikacyjnego szczytu na ulicach stolicy.

Potężną eksplozję było słychać w dużej części miasta, wywołała panikę wśród mieszkańców - pisze z Ankary AFP.

W związku z zamachem premier Turcji Ahmet Davutoglu odwołał wizytę w Brukseli, gdzie w czwartek miał uczestniczyć przed szczytem unijnym w spotkaniu na temat kryzysu uchodźczego. Zaplanowaną wizytę w Azerbejdżanie przełożył też prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Sprzeczne doniesienia o sprawcach zamachu

Cytowane przez agencję Reutera źródła w tureckich służbach bezpieczeństwa podały, że pierwsze oznaki sugerują, iż za zamachem stała Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Z kolei inne źródła, z zamieszkanego głównie przez Kurdów południowego wschodu kraju, sądzą, że atak był dziełem Państwa Islamskiego (IS).

Minister sprawiedliwości Bekir Bozdag potępił na swym Twitterze "akt terrorystyczny" bez przypisywania go komukolwiek i zaapelował o spokój. Rzecznik rządu powiedział, że na razie nie ma informacji o tym, kto dokonał zamachu, lecz podkreślił, że był on starannie zaplanowany.

Turcja wspiera koalicję zwalczającą Państwo Islamskie

Turcja, członek NATO, staje w obliczu licznych zagrożeń dla swego bezpieczeństwa - pisze Reuters, przypominając, że Ankara jest w dowodzonej przez USA koalicji zwalczającej IS w sąsiedniej Syrii i w Iraku, a w ostatnich dniach ostrzeliwuje kurdyjskich bojowników w północnej Syrii. Walczy też na własnym terenie, w jego części południowo-wschodniej, z bojownikami PKK. W lipcu ubiegłego roku załamały się rozmowy i zerwany został rozejm między bojownikami PKK a tureckimi siłami bezpieczeństwa.

PKK domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, atakuje głównie policjantów i żołnierzy.

(MRod)