Kobiety piastowały wysokie stanowiska w wikińskim społeczeństwie. Wskazują na to badania jednego z najbardziej znanych grobów w mieście Wikingów - Birce.

Grobowiec ten został odkryty w szwedzkim Birce już w XIX wieku. Od tamtej pory jest uważany za wzorzec pochówku wikińskiego wojownika. Przyjęto, że pochowano w nim mężczyznę. Przeprowadzone ostatnio wyspecjalizowane badania DNA wykazały jednak, że była to kobieta.

Co więcej, stwierdzono, że jest spokrewniona z dzisiejszymi mieszkańcami południowej i środkowej Szwecji. Nie można wykluczyć, że pochodziła z innej części Europy Północnej, a może z wysp brytyjskich. Jedno jest pewne, nie urodziła się w Birce - powiedział Mattias Jakobsson z Uniwersytetu w Uppsali.

Kobietę pochowaną razem z bronią: mieczem, toporem, tarczą, łukiem i strzałami oraz dwoma końmi i swojego rodzaju wojskową grą planszową - ma to wskazywać na to, że była wyższej rangi oficerem zajmującym się strategią - pisze dziennik "Aftonbladet".



Wojowniczka z Birki nie jest jedyną kobietą walczącą w czasach Wikingów. Dwa podobne grobowce odkryto na początku XX wieku na terenie Norwegii. Badania szkieletów potwierdziły, że należały one do kobiet.

Wikińskie miasto Birka leżało na wyspie na jeziorze Melar. Uważane jest za pierwsze miasto w Szwecji. W latach świetności Birkę zamieszkiwało od 800 do 1000 osób. Po 200 latach istnienia Birka pod koniec X wieku z nieznanych naukowcom do dziś powodów została opuszczona przez mieszkańców. Jak na razie archeolodzy odkryli tam około 3000 grobów, a przebadano zaledwie 1100 z nich. 

(j.)