Rosyjski sąd odrzucił we wtorek apelację Evana Gershkovicha, przetrzymywanego w Rosji korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal". Kwestionował on przedłużenie mu tymczasowego aresztu do końca czerwca.

Evan Gerschkovich w szklanej klatce

"Sąd apelacyjny postanowił pozostawić bez zmian postanowienie z 26 marca (sądu pierwszej instancji) o przedłużeniu środka zapobiegawczego (aresztu)" - oznajmił sędzia, cytowany przez agencję AFP.

Jak relacjonuje francuska agencja, amerykański dziennikarz pojawił się w sali sądowej uśmiechnięty i został umieszczony w szklanej klatce, przeznaczonej dla oskarżonych. Pokazał kciuk w górę, odpowiadając w ten sposób jednemu z reporterów, który zapytał, jak się czuje. 

Podobnie jak podczas poprzednich przesłuchań, nie wydał żadnego oświadczenia dla prasy.

Na rozprawie obecna także była amerykańska charge d'affaires Stephanie Holmes, która również nie skomentowała sądowego orzeczenia.

Evan Gershkovich z zarzutem szpiegostwa

32-letni Gershkovich, syn emigrantów z ZSRR, został zatrzymany przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) 29 marca 2023 roku w kawiarni w Jekaterynburgu. Postawiono mu zarzut szpiegostwa, choć nie przedstawiono publicznie żadnych dowodów.

Prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że dziennikarz otrzymywał poufne informacje, choć przyznał, że "nie wie, dla kogo pracował". 

Strona amerykańska ocenia areszt Gershkovicha jako "niesłuszny", co oznacza, iż USA uważają zarzuty wobec niego za sfingowane i umotywowane politycznie.

Rosja wypuści dziennikarza z aresztu?

W marcu Kreml poinformował, że trwają rozmowy na temat możliwej wymiany więźniów, w której miałby się znaleźć Evan Gershkovich. 

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że pewne kontakty są, ale muszą być prowadzone w absolutnej ciszy - mówił reporterom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. 

Przerwanie tego milczenia stworzy jedynie dodatkowe problemy i uniemożliwi osiągnięcie jakichkolwiek rezultatów w tym procesie - dodał.

Pieskow podczas konferencji prasowej podkreślił, że nie wie, kiedy rozpocznie się ewentualny proces wymiany więźniów. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że zamiana jest mało prawdopodobna przed wydaniem wyroku. Procesy o szpiegostwo mogą w Rosji trwać nawet ponad rok.

Odrzucona propozycja USA

Departament Stanu USA informował w grudniu 2023 roku, że Moskwa otrzymała ofertę w sprawie uwolnienia Gershkovicha i drugiego uwięzionego w Rosji Amerykanina Paula Whelana. Odrzuciła jednak tę propozycję. 

Waszyngton oskarżył Moskwę o aresztowanie obywateli USA na podstawie bezpodstawnych zarzutów, aby wykorzystać ich jako karty przetargowe w celu zapewnienia uwolnienia Rosjan skazanych za granicą. 

Gershkovich jest obywatelem USA. Pracował w Moskwie od około sześciu lat; pisał o Rosji, Ukrainie i krajach byłego Związku Sowieckiego. Jego ostatni artykuł w "WSJ" ukazał się 28 marca ubiegłego roku.

W przypadku skazania grozi mu do 20 lat więzienia.