"Korea Północna zakończyła przygotowania do wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM)" - poinformowali w środę południowokoreańscy deputowani, powołując się na wywiad wojskowy (DIA). Z ich ustaleń wynika również, że Pjongjang może przeprowadzić próbę nuklearną na poligonie Punggye-ri.

Próba nuklearna możliwa 5 listopada

Korea Północna może chcieć podkreślić znaczenie rozwoju broni strategicznej, podejmując próbę wystrzelenia pocisku dalekiego zasięgu lub przeprowadzając siódmą próbę nuklearną mniej więcej w okolicach wyborów 5 listopada - poinformowali południowokoreańscy deputowani po posiedzeniu komisji parlamentarnej z udziałem Agencji Wywiadu Obronnego (DIA).

Przygotowania wyrzutni typu TEL (pozwalającej na transport, ustawienie w pozycji startowej i odpalenie rakiety) zostały zakończone i jest ona rozmieszczona w określonej lokalizacji - powiedział Lee Seong-kweun z rządzącej Partii Władzy Ludowej. Park Sun-won z opozycyjnej Partii Demokratycznej zaznaczył, że według DIA żaden pocisk nie został jeszcze umieszczony w wyrzutni, ale mogły zostać one przetransportowane.

W ocenie DIA wystrzelenie może mieć na celu przetestowanie technologii ponownego wejścia głowicy bojowej w atmosferę ziemską.

Kim Dzong Un pręży muskuły przed USA

Odnosząc się do możliwości przeprowadzenia próby broni atomowej, urzędnicy DIA ocenili, że "wydaje się, iż wewnętrzne przygotowania miejsca testów nuklearnych (na poligonie) Punggye-ri zostały zakończone", dodając, że o jego terminie zadecyduje przywódca Kim Dzong Un na podstawie różnych aspektów, w tym wyników wyborów prezydenckich w USA w najbliższy wtorek.

Również rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi nie wykluczył możliwości kolejnych "prowokacji, w tym wystrzelenia rakiet lub satelitów i testów nuklearnych".

Rozwój broni atomowej i rakietowej w Korei Północnej zagraża pokojowi i bezpieczeństwu Japonii oraz społeczności międzynarodowej i jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedział Hayashi podczas konferencji prasowej. 

Będziemy nadal ściśle współpracować z USA, Koreą Południową i innymi krajami w celu gromadzenia i analizowania niezbędnych informacji - dodał.

Poligon położony nieopodal wioski Punggye-ri w północno-wschodniej części kraju jest miejscem, w którym reżimowa Korea Płn. przeprowadziła wszystkie sześć dotychczasowych prób nuklearnych, począwszy od 2006 roku, w tym najpotężniejszy we wrześniu 2017 roku.