Szwedzka prezydencja zamierzała na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji UE przyjąć 4 dokumenty jako „konkluzje Rady UE ”. Jak ustaliła dziennikarka RMF FM w Brukseli, Polska ten zamysł zablokowała. Poszło o określenie gender.
Przewodnicząca w UE Szwecja przygotowała do akceptacji jako "konkluzje Rady UE" sprawozdanie za rok 2023 w sprawie celów pomocy rozwojowej UE. Sprawa utknęła jednak we wtorek na poziomie grup roboczej.
Polska - tak jak w poprzednich tego typu sprawach - przekonuje, że "Traktat o Unii Europejskiej odnosi się nie do równości płci, ale do równości kobiet i mężczyzn" i że Unia "powinna raczej podążać za normami prawnymi, zamiast wymyślać nowe". Sprawa nie dotarła nawet na poziom unijnych ambasadorów.
Problem w tym, że w ostatnim czasie nie udało się z powodu tego typu zgłaszanych przez Polskę zastrzeżeń przyjąć aż 4 ważnych unijnych dokumentów, przygotowywanych przez prezydencję jako "konkluzje Rady". Kilku najwyższych rangą dyplomatów UE wyraziło dzisiaj zniecierpliwienie i rozczarowanie tym stanowiskiem Polski.
Ostatnio częściej niż do tej pory Polska blokuje różne unijne stanowiska, w których są odniesienia np. do LGBTQ+, konwencji stambulskiej czy gender - powiedział jeden nich. Jest to rozczarowujące - dodał.
Polska twierdzi, że nie blokuje, "bo prace będą kontynuowane" na grupie roboczej. Chodzi jednak o to, że 4 dokumenty miały być przyjęte w poniedziałek jako stanowisko UE ("konkluzje Rady"), a utknęły na szczeblu technicznym.
Jeden z unijnych dyplomatów przekazał RMF FM listę dokumentów, które były przygotowane przez Szwedów do akceptacji na Radzie UE 26 czerwca, jednak z powodu polskiej obstrukcji to się nie udało:
- Konkluzje Rady w sprawie globalnej strategii UE w zakresie zdrowia;
- Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania specjalnego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego nr 04/2023 w sprawie Globalnego Sojuszu na rzecz Zmian Klimatu (+);
- Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania rocznego za 2022 r. dotyczącego wdrażania instrumentów działań zewnętrznych Unii Europejskiej w 2021 r.;
- Konkluzje Rady w sprawie sprawozdania rocznego 2023 dla Rady Europejskiej w sprawie celów pomocy rozwojowej UE.