​Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie. Za uchwałą zagłosowało 321 (z 450 posłów) - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka.

Projekt ustawy trafił do parlamentu 11 lipca z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ustawa nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

Wszyscy Ukraińcy to popierają. Wszyscy deputowani z różnych partii, przez co głosowało za tym ponad 300 osób w parlamencie - to jest bardzo dużo. Ta ustawa ma poparcie od wszystkich frakcji i grup - powiedział Mykoła Kniażycki, deputowany Rady Najwyższej.

Co oznacza specjalny status?

Ustawa przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne wobec tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in.

  • możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy,
  • prawo do pracy,
  • możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych,
  • korzystania z usług medycznych na Ukrainie. 

Przewidziano również pewne wypłaty socjalne.