W obliczu rosnącego zagrożenia terrorystycznego kraje Unii Europejskiej chcą zapewnić swoim służbom szybszy i bardziej skuteczny dostęp do danych telekomunikacyjnych – wynika z projektu dokumentu, którzy przyjąć mają ministrowie spraw wewnętrznych państw unijnych.
Szefowie MSW zbierają się na nadzwyczajnym spotkaniu w Brukseli, by przeanalizować konsekwencje wtorkowych zamachów w tym mieście. Takie nadzwyczajne posiedzenie zwołano także po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu. Uzgodniono wówczas przyspieszenie niektórych działań służących walce z terroryzmem, jak również zdecydowano o podjęciu dodatkowych kroków. Niektóre wciąż nie doczekały się realizacji.
Projekt oświadczenia potwierdza wcześniejsze uzgodnienia, zapowiada przyspieszenie ich realizacji oraz ogłasza nowe działania m.in. w dziedzinie dostępu do danych telekomunikacyjnych, jak np. połączenia telefoniczne czy poczta elektroniczna.
UE chce m.in. znaleźć sposób, by umożliwić policji i służbom szybszy i bardziej efektywny dostęp do "dowodów cyfrowych poprzez intensywniejszą współpracę z krajami trzecimi oraz dostawcami usług, którzy są aktywni na terytorium Europy." W czerwcu UE ma uzgodnić konkretne działania w tej dziedzinie - zapowiada projekt oświadczenia, który widziała PAP.
Dokument przewiduje też ścisłą współpracę w celu rozpracowania sieci terrorystycznych uwikłanych w ataki w Brukseli i Paryżu oraz innych ugrupowań, jak również "pilne zwiększenie wykorzystania i interoperacyjności europejskich i międzynarodowych baz danych związanych z bezpieczeństwem", a w szczególności poprawę wykrywania, jak przemieszczają się podejrzani o terroryzm.
Ministrowie mają zobowiązać się do ostatecznego przyjęcia w kwietniu 2016 roku dyrektywy o europejskim rejestrze danych pasażerów (PNR), nad którą prace trwają od kilku lat, a także do szybkiego zakończenia prac nad wspólnymi przepisami o walce z terroryzmem, wprowadzeniem systematycznych kontroli wszystkich osób przekraczających zewnętrzne granice UE, przepisami zaostrzającymi dostęp do broni palnej oraz nad rozszerzeniem europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych na obywateli państw trzecich.
Unia chce też zwiększyć zdolność reagowania na zagrożenia dla systemów transportowych m.in. poprzez lepszą wymianę informacji z i pomiędzy przewoźnikami i operatorami sieci transportu.
(az)