​W wyniku sporu o nową ukraińską ustawę oświatową Węgry blokują rozwój relacji między Ukrainą i NATO - oświadczyła wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwana Kłympusz-Cyncadze.

Ukraina jest zaniepokojona ultymatywnym zachowaniem Węgier (...), które blokują efektywny rozwój i realizację przedsięwzięć zaplanowanych wcześniej między Ukrainą i NATO - powiedziała w Brukseli wicepremier, cytowana przez ukraińską gazetę internetową "Jewropejska Prawda".

Kłympusz-Cyncadze zapewniła, że Ukraina gotowa jest do dialogu o ustawie oświatowej z Węgrami, jednak - jak powiedziała - druga strona takiej debaty nie chce. W kwaterze głównej NATO jest to odbierane jako rzecz nie do przyjęcia - zaznaczyła wicepremier; dodała, że Sojuszowi zależy na rozwiązaniu tego problemu.

Węgrzy protestują przeciw nowej ustawie o edukacji, która znacznie rozszerza nauczanie w języku ukraińskim w szkołach mniejszości narodowych. Tracą na tym te placówki, gdzie dotychczas głównym językiem wykładowym był język tych grup narodowych, i Budapeszt uważa, że uderza to w węgierską mniejszość na Ukrainie.

Władze w Kijowie odpowiadają, że absolwenci wszystkich szkół w tym kraju muszą znać po ich ukończeniu ukraiński. Wskazują na bardzo słabe wyniki matur z tego języka, które zdawali w tym roku m.in. uczniowie szkół węgierskich.

Przyjęta 5 września ustawa o oświacie na Ukrainie wywołała także zaniepokojenie Polski. Pod koniec października ministerstwa edukacji w Warszawie i Kijowie podpisały deklarację, która jest potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszości polskiej na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym.

(ph)