Mądre, kreatywne i ciekawe świata niepokorne nonkonformistki. W tych kilku słowach można zawrzeć, jakie były (są) kobiety, które znacząco wpłynęły na losy świata nauki, polityki, mody czy literatury. Nie o każdej z nich usłyszycie w szkole, nie każda za swoją pracę została nagrodzona, nie wszystkie były uwielbiane i podziwiane z życia. Każda jednak odcisnęła znaczący ślad i pokazała, że warto podążać za marzeniami, być odważnym i zdeterminowanym.
Brytyjska polityk, która poprzez swoje decyzje polityczne i sposób sprawowania władzy, nazwana została Żelazną Damą. I jak to z politykami bywa, jedni ją kochali, inni nienawidzili. Część Brytyjczyków uważała, że uratowała Wielką Brytanię przed ekonomiczną zapaścią, ale byli też tacy, którzy twierdzili, że poprzez wprowadzone reformy gospodarcze, zrujnowała życie milionom pracowników.
Margaret Thatcher przeszła do historii w 1975 roku, gdy została przywódczynią Partii Konserwatywnej, a cztery lata później premier Wielkiej Brytanii.
Słynęła z radykalnych i kontrowersyjnych poglądów. Była w mniejszości, gdy jako parlamentarzystka zagłosowała za dekryminalizacją kontaktów homoseksualnych. Opowiadała się za legalizacją aborcji i ułatwieniami w procedurze rozwodowej. Sprzeciwiała się zniesieniu kary śmierci.
Thatcher została zmuszona do odejścia z urzędu w 1990 roku. Była jednak najdłużej sprawującym nieprzerwanie urząd premiera szefem państwa.
O jej życiu i karierze politycznej powstał biograficzny film "Żelazna Dama" z Meryl Streep w roli tytułowej.
Nazwisko doskonale znane wszystkim posiadającym potomstwo. Amerykańska lekarz medycyny, która stworzyła pierwszą w historii metodę oceny stanu noworodka po przejściu do życia poza macicą: "Skala Apgar". Była pierwszą kobietą, która zdobyła profesorski tytuł na Columbia University of Phisicians and Surgeons.