Naukowcy wiedzą już, co wpływa na naszą hojność. Zdaniem amerykańskich badaczy, decyduje o tym poziom oksytocyny. To neurohormon syntezowany w podwzgórzu i magazynowany w tylnym płacie przysadki mózgowej. Do tej pory wiadomo było, że między innymi powoduje on skurcze mięśni macicy, co ma znaczenie podczas akcji porodowej.
Eksperymenty przeprowadzono na ochotnikach, którym podawano oksytocynę lub obojętną substancję. Badani mieli określić, w jakiej proporcji chcą podzielić się z nieznajomym pewną sumą pieniędzy. Efekt był zaskakująco wyraźny. Osoby, którym podano hormon, proponowały nieznajomemu średnio o 80 procent więcej.
Zdaniem psychologów, wszyscy mamy skłonność do altruizmu, jesteśmy jednak tym bardziej hojni, im bardziej jesteśmy w stanie wczuć się w sytuację drugiego człowieka. Pod wpływem oksytocyny bardziej ufamy innym i jesteśmy skłonni więcej im zaoferować. To prawdopodobnie ewolucyjny mechanizm, który podświadomie uczył nas, że współdziałanie i wzajemna opieka przynosi pożytki obu stronom.