"Dalecy praprzodkowie człowieka mogli trafić do Europy nieco inną drogą niż przypuszczaliśmy" - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego. Ich badania dotyczą szczątków człowiekowatych z południowych rejonów Półwyspu Iberyjskiego, z rejonu Guadix w prowincji Grenada. Precyzyjne datowanie warstw zawierających te szczątki wskazuje, że pochodzą one sprzed 1,3 miliona lat.
Jak przypominają naukowcy, jedną z najważniejszych kwestii dotyczących ewolucji oraz ekspansji człowieka jest to, kiedy i jaką drogą pierwsze hominidy - człowiekowate ssaki naczelne z nadrodziny człekokształtnych - przybyły do Europy z kontynentu afrykańskiego.
Obecnie techniki "datowania geologicznego" - jak określają ten rodzaj badań hiszpańscy naukowcy - szacują, że szczątki ludzkie znalezione w Orce, w prowincji Grenada, w Andaluzji są najstarsze w Europie. Mają około 1,3 miliona lat.
Wyniki te potwierdzają hipotezę, że ludzie przybyli do Europy przez południe Półwyspu Iberyjskiego, przez Cieśninę Gibraltarską, zamiast wracać do Morza Śródziemnego szlakiem azjatyckim.
Innowacyjna metoda badań pozwoliła też ustalić, że "najstarszym miejscem obecności człowieka w Europie jest miejscowość Venta Micena" w rejonie Andaluzji (ślady sprzed 1,32 mln lat). Kolejno - Barranco León (ślady sprzed 1,28 mln lat). Wreszcie Fuente Nueva 3 (ślady sprzed 1,23 mln lat).