Kreml poinformował, że Paryż zwrócił Rosji zaliczkę pobraną na poczet Mistrali. Uznano więc, że sprawa "została całkowicie uregulowana".
"Prezydenci Rosji i Francji podjęli wspólnie decyzję o anulowaniu tego kontraktu" - podały służby prasowe Kremla po rozmowie telefonicznej Francois Hollande'a i Władimira Putina.
Hollande i Putin "zawarli porozumienie w sprawie niedostarczenia okrętów typu Mistral, po zawieszeniu realizacji kontraktu przez Paryż w związku z kryzysem na Ukrainie" - poinformował wieczorem Pałac Elizejski.
"Francji i Rosji udało się zakończyć kontrakt podpisany w 2011 roku, zgodnie z którym (Francja) miała dostarczyć dwa okręty wojenne" - głosi komunikat pałacu.
Porozumienie to kładzie kres trwającym osiem miesięcy negocjacjom między Paryżem a Moskwą, które rozpoczęto pod koniec listopada, gdy Francja podjęła decyzję o "odłożeniu, aż do ogłoszenia nowych rozporządzeń", przekazania Rosjanom okrętu Władywostok.
Według komunikatu Pałacu Elizejskiego Rosji zwrócone zostaną pieniądze wpłacone na poczet kontraktu oraz rosyjska broń, w jaką wyposażone miały być Mistrale.
Służby prasowe Kremla podają, że po zwróceniu broni i spłaceniu zaliczki Francja "otrzyma pełne prawo dysponowania obydwoma okrętami". Wcześniej Moskwa groziła, że nie wyda zgody na reeksport Mistrali, dopóki pieniądze te nie znajdą się na jej rachunku bankowym.
Jak komentuje AFP, konflikt z Moskwą w sprawie kontraktu na okręty wojenne postawił Paryż w bardzo trudnym położeniu, w którym nad swoje własne interesy gospodarcze musiał przedłożyć konieczność wywarcia presji na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w kryzys na Ukrainie.
O tym, że Rosja i Francja porozumiały się wstępnie w sprawie wysokości odszkodowania za niezrealizowanie zamówienia na Mistrale, powiedział mediom rosyjskim w ubiegły czwartek doradca prezydenta Putina ds. współpracy techniczno-wojskowej Władimir Kożyn.
Pierwszy Mistral miał zostać dostarczony Rosji w połowie listopada 2014 roku w ramach kontraktu o wartości 1,2 mld euro podpisanego podczas prezydentury Nicolas Sarkozy'ego w czerwcu 2011 roku między Rosją a francuskim koncernem zbrojeniowym DCNS. Na początku września 2014 roku pod silnym naciskiem ze strony USA i innych sojuszników z NATO prezydent Hollande uzależnił dostawę okrętów do Rosji od uregulowania kryzysu na wschodniej Ukrainie.
(abs)