Komisja Europejska ostrzegła w czwartek, że wprowadzenie przez Stany Zjednoczone ceł odwetowych na towary z Europy sprawi, że UE będzie musiała wykonać taki sam krok.
To kolejna odsłona napięć handlowych po obu stronach Atlantyku, które wzrosły po środowej decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO) umożliwiającej Stanom Zjednoczonym nałożenie taryf na towary o wartości do 7,5 mld dolarów na produkty z UE. Ma to być środek odwetowy za nielegalne subwencje krajów Unii dla producenta lotniczego Airbusa.
Kilka godzin po tej decyzji USA podały, że nakładają cła na produkowane w Europie samoloty, francuskie wino, szkocką i irlandzką whisky oraz sery. Restrykcje mają wejść w życie w połowie miesiąca.
UE żałuje, że Stany Zjednoczone, jak się wydaje, podjęły decyzję, by nałożyć dodatkowe taryfy na unijny eksport. To ruch, który po pierwsze i przede wszystkim uderzy w konsumentów i firmy w USA i skomplikuje wysyłki na rzecz rozwiązania sporu - powiedział w czwartek na konferencji prasowej rzecznik KE Daniel Rosario.
Jak przypomniał, zarówno UE, jak i USA zostały uznane przez WTO za winne nielegalnego subsydiowana swoich producentów lotniczych. WTO podjęła w środę decyzję, która umożliwia Stanom Zjednoczonym nałożenie taryf, jednak samo orzeczenie o tym, że europejskie subwencje dla Airbusa były nielegalne, zapadło wcześniej.
UE za kilka miesięcy również będzie miała prawo do nałożenia środków odwetowych przeciwko USA jako efekt ciągłego nieprzestrzegania zasad WTO - przypomniał Rosario.
KE jeszcze w kwietniu opublikowała wstępną listę towarów importowanych z USA o wartości ok. 20 mld USD, na które może nałożyć cła w odwecie na amerykańskie subwencje dla Boeinga.
Rzecznik KE podkreślił, że Komisja odnotowuje oświadczenie przedstawiciela ds. handlu USA Roberta Lighthizera, że Stany Zjednoczone oczekują przystąpienia UE do negocjacji w sprawie rozwiązania tego sporu.
Komisja Europejska ciągle komunikowała Stanom Zjednoczonym, że UE jest gotowa do tego, by pracować nad sprawiedliwym i zrównoważonym rozwiązaniem dotyczącym przemysłu lotniczego. UE w lipcu przedstawiła USA swoje propozycje w sprawie nowego reżimu dotyczącego subsydiów dla producentów samolotów i tego, jak pójść do przodu, by zapewnić wdrożenie decyzji WTO po obu stronach. Jeśli USA wprowadzą środki odwetowe, będzie to oznaczało wpychanie UE w sytuację, w której będziemy musieli zrobić to samo - oświadczył Rosario.
Wniosek do WTO ze strony UE, dotyczący nałożenia ceł na USA, wymienia sumę 12 mld USD. Nie jest jednak przesądzone, na jaką kwotę WTO się zgodzi.