Mimo złagodzenia części zapisów obowiązującej od lat 70. polityki planowania rodziny Chiny nie zamierzają rezygnować z jej podstawowych założeń. Zbyt daleko idących zmian nie będzie - podało tamtejsze ministerstwo zdrowia.
Podczas zakończonego niedawno 3. plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin zdecydowano, że rodziny, w których jedno z rodziców jest jedynakiem, mają prawo do drugiego dziecka. Decyzję ogłoszono wczoraj.
Wiceminister zdrowia Wang Peian podkreślił jednak w oficjalnym komunikacie, że gdyby poluzowanie obowiązujących przepisów objęło wszystkie rodziny, spowodowałoby to zbyt wiele problemów.
Poprawienie i doskonalenie polityki planowania rodziny to nie to samo, co jej porzucenie. Chiny są niezmiennie najludniejszym krajem na świecie, a presja gospodarki, społeczeństwa, dostępności surowców i ochrony środowiska będzie się utrzymywać jeszcze długo - zastrzegł.
Jak dodał, w regionach, których mieszkańcy prawdopodobnie najchętniej skorzystają z łagodniejszych przepisów, rząd będzie zachęcał pary, by nie decydowały się na drugie dziecko zbyt szybko; pozwoli to uniknąć "fali urodzeń".
Nie podano natomiast, kiedy zaczną obowiązywać zmiany w polityce narodzin Chin.
Złagodzenie polityki jednego dziecka to największa zmiana od jej ustanowienia w 1979 roku. Została ona wprowadzona przez rząd ChRL jako doraźny środek kontroli urodzeń w przeludnionym kraju. Obowiązuje w miastach, a na wsi pary mogą mieć dwoje dzieci, o ile jako pierwsze urodziła się dziewczynka. Według statystyk rządowych dzięki tym przepisom udało się zmniejszyć roczny przyrost liczby ludności z 1,35 mln w 1980 roku do obecnego - 630 tys.
Według KPCh zmiana polityki planowania rodziny ma sprzyjać "długofalowemu zrównoważonemu rozwojowi populacji w Chinach", liczących 1,35 mld mieszkańców.
Część mediów ocenia jednak, że zmiana nie idzie dość daleko i została podjęta zbyt późno, by zapobiec problemom społecznym. Według ekspertów za 10 lat liczba Chińczyków zacznie spadać, a wówczas kontrola urodzeń w ogóle nie będzie potrzebna. Już w 2012 roku, po raz pierwszy od dziesięcioleci, w związku ze starzeniem się społeczeństwa zaczęło się w Chinach kurczenie się liczby ludności w wieku produkcyjnym, która spadła do ok. 937 mln. Spadek ten rodzi m.in. problemy z opieką nad starszymi ludźmi, których będzie jeszcze przybywać.
(j.)