Rząd Słowacji podczas posiedzenia wyjazdowego w Czerwonym Klasztorze w Pieninach oficjalnie uznał społeczność góralską za mniejszość narodową. Dzięki tej decyzji Górale będą mogli otrzymywać środki z budżetu państwa na swoją działalność. To już 15. mniejszość narodowa u naszych południowych sąsiadów.
Decyzja rządu Roberta Ficy to efekt wieloletnich zabiegów góralskich działaczy o wzmocnienie statusu swojej społeczności i ochronę różnorodności kulturowej kraju.
Górale (nazwy członków narodów, ras i szczepów w języku polskim zapisujemy wielką literą, dlatego taką pisownię stosujemy w kontekście tego tematu - przyp. red.) stali się 15. mniejszością narodową u naszych południowych sąsiadów. Ten status otwiera im drogę do zwiększonego wsparcia państwowego dla ochrony kultury góralskiej, w tym promowania języka i tradycji w regionach, gdzie żyje najwięcej przedstawicieli tej społeczności.
To satysfakcja dla Górali, bo społeczność góralska zajmuje całą północną Słowację. Od Starej Lubowli po Jabłonków w Republice Czeskiej. Jesteśmy specyficzni, ponieważ kształtujemy się w środowisku, w którym dorastamy, wyznajemy takie wartości, jak ciężka praca, odpowiedzialność, rodzina czy wiara w Boga. Chcemy, aby kultura góralska została zachowana dla przyszłych pokoleń - powiedział dziennikarzom burmistrz Żdiaru Pavol Bekesz.
Z badań etnograficznych wynika, że Górale zamieszkują ponad 80 gmin na Słowacji. Działacze góralscy uważają, że ich społeczność liczy około 70 tys. osób.
Szczegółową odpowiedź przyniesie spis powszechny w 2031 roku. Formularze spisowe będą uwzględniać możliwość wyboru narodowości góralskiej. W ostatnim spisie w 2021 r. takiej możliwości nie było. Można było samemu określić swoją inną niż oficjalne mniejszości narodowość. Z takiej możliwości skorzystało 5 273 osoby.
Ostatnią uznaną mniejszością na Słowacji byli Wietnamczycy. Oficjalny status mają m.in. Czesi, Węgrzy, Romowie, Morawianie, Rusini, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie, Serbowie i Żydzi.