Dwie Polki są wśród 84 ofiar zamachowca w Nicei, gdzie podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi - takie informacje przekazały władze Myślenic. Napastnik oddał wiele strzałów do policjantów. 202 osoby zostały ranne. 25 spośród nich jest podłączonych do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, a 52 jest w stanie krytycznym. W Nicei panuje chaos - wiele osób ciągle szuka swoich bliskich nie wiedząc, co się z nimi stało. Sprawca krwawego ataku terrorystycznego w Nicei nie miał francuskiego obywatelstwa i był tunezyjskim imigrantem. Premier Francji Manuel Valls oświadczył w piątek wieczorem, że zamachowiec z Nicei był "terrorystą bez wątpienia powiązanym z radykalnym islamizmem w taki czy inny sposób". W związku z atakiem premier Manuel Valls ogłosił trzydniową żałobę narodową. Wydarzenia z Francji śledziliśmy w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
Najważniejsze informacje o zamachu w Nicei:

- Do ataku doszło w czwartek ok. godz. 23 w Nicei. W tłum ludzi na Promenadzie Anglików w Nicei wjechała rozpędzona ciężarówka. Na miejscu były tłumy, które oglądały pokaz fajerwerków z okazji Dnia Bastylii.

- W ataku zginęły 84 osoby. 202 są ranne.

- Wśród ofiar są dwie młode Polki - poinformował burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski.

- Zamachowcem był 31-letni Mohamed Lahouaiej Bouhlel, tunezyjski imigrant. Jechał wynajętą ciężarówką. Po jej zatrzymaniu wysiadł i otworzył ogień z broni automatycznej. Został zastrzelony przez policjantów.

- Napastnik był znany policji. Nie znajdował się jednak na liście osób podejrzanych o związki z organizacjami terrorystycznymi.

- Żadne ugrupowanie terrorystyczne nie przyznało się do przeprowadzenia ataku.

20:37

Premier Francji Manuel Valls oświadczył w piątek wieczorem, że zamachowiec z Nicei był "terrorystą bez wątpienia powiązanym z radykalnym islamizmem w taki czy inny sposób".

20:03

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej w piątek z prezydentem Francji Francois Hollande'em przekazał kondolencje po czwartkowym zamachu w Nicei i zapewnił o "najsilniejszym wsparciu" Stanów Zjednoczonych - przekazał rzecznik Białego Domu.

19:30

Komentując zamach w Nicei, niemieccy publicyści stwierdzają w piątek pesymistycznie, że demokratyczne państwa nie są w stanie skutecznie bronić się przed atakami działających w pojedynkę fanatyków. Komentatorzy ostrzegają przed nienawiścią wobec imigrantów.

Nicea pozbawiła nas ostatniego złudzenia. Zdecydowani na wszystko zamachowcy mogą uderzyć w każdym miejscu. Nie ma przeciwko nim żadnych środków zaradczych - pisze Lorenz Hemicker na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

18:50

Francja wydaje się być bardziej narażona na ataki dżihadystów niż inne państwa. Kraj ten jest na celowniku terrorystów ze względu na swe skomplikowane więzi z Bliskim Wschodem i krajami Maghrebu - pisze amerykański magazyn "Time".

18:20

Nie ma żadnego konkretnego alarmu ani dowodów na pojawienie się zagrożeń dla Watykanu - poinformowały źródła watykańskie po czwartkowym zamachu w Nicei, w którym zginęły 84 osoby. Obowiązujące nadzwyczajne środki bezpieczeństwa pozostają bez zmian.

18:15

Choć nikt nie przyznał się do zorganizowania wczorajszego zamachu, miał on jednak cechy" wskazujące na działania organizacji terrorystycznej i wydaje się on być konsekwencją "permanentnych wezwań do mordowania (charakterystycznych dla) takich organizacji terrorystycznych - powiedział prokurator Paryża.

17:55

Sprawca był znany francuskiej policji, jednak głównie z drobnych przestępstw. Nie był podejrzewany o to, że uległ radykalizacji, w związku z czym nie był notowany przez policję antyterrorystyczną. WIĘCEJ O ZAMACHOWCU PRZECZYTACIE TUTAJ

17:35

W zamachu zginęły łącznie 84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci. Ranne zostały 202 osoby: 25 spośród nich jest podłączonych do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe, a 52 jest w stanie krytycznym.

17:15

We Włoszech wzmocniono po czwartkowym zamachu w Nicei, na południowym wschodzie Francji, ochronę obiektów o strategicznym znaczeniu - ogłosił włoski resort spraw wewnętrznych.

16:50

Wśród ofiar zamachu terrorystycznego w Nicei są dwie Polki. O śmierci dwóch mieszkanek Krzyszkowic koło małopolskich Myślenic poinformował na stronie internetowej Urzędu Miasta Myślenice.

16:33

Poinformowano, że do aresztu trafiła była żona zamachowca.

16:18

Hollande podkreślił, że jego obowiązkiem i obowiązkiem rządu jest upewnienie się, że sprawca ataku nie miał wspólników, którzy mogą ciągle stanowić zagrożenie dla mieszkańców Nicei i turystów. Po wizycie w jednym ze szpitali w Nicei francuski prezydent był zbulwersowany:

Widziałem dużo rannych dzieci, małych dzieci, które przyszły z rodzicami po prostu oglądać sztuczne ognie, i zostały zaatakowane przez sprawcę albo może i całą grupę sprawców - powiedział prezydent. Zobacz całą wypowiedź prezydenta Francji

Według nadsekwańskich mediów policja przesłuchuje w tej chwili byłą żonę terrorysty. Wcześniej funkcjonariusze przeprowadzili rewizję w jego domu, nie wiadomo jednak na razie, co tam znaleźli. 

15:59

Mamy przed sobą długą walkę. Nasz wróg będzie kontynuował zadawanie ciosów krajom, dla których podstawową wartością jest wolność - to słowa prezydenta Francois Hollande’a, który przyjechał do Nicei po zamachu terrorystycznym.

15:50

Do Nicei przybyli: prezydent Francji, premier i szef MSW i minister zdrowia. Ta ostatnia czuwa nad dobrym funkcjonowaniem tzw. białego planu antyterrorystycznego, który zakłada postawienie w stan nadzwyczajnej gotowości personelu wszystkich miejskich szpitali. Według służby zdrowia wśród rannych jest aż 50 dzieci. 18 osób jest w stanie ciężkim. 

Atak terrorystyczny spowodował tak wielki chaos w Nicei, że wiele osób ciągle szuka swoich bliskich nie wiedząc, co się z nimi stało. Niektórzy rodzice szukają swoich dzieci. Ciągle nie wiedzą, czy są one ranne czy zginęły. 

15:36

Wiele krajów arabskich - łącznie z Arabią Saudyjską - potępiło zamach w Nicei. Najwyższy autorytet sunnitów, uniwersytet Al-Azhar w Kairze, zaapelował o jedność w obliczu terroryzmu. "Te haniebne ataki terrorystyczne są sprzeczne z naukami islamu" - podkreślił w oświadczeniu kairski uniwersytet islamski. 

15:14

Dopiero wieczorem francuskie służby mogą przekazać polskiemu ministerstwu spraw zagranicznych listę narodowości ofiar i rannych w zamachu terrorystycznym w Nicei - mówi w rozmowie z dziennikarzem RMF FM rzecznik resortu Rafał Sobczak. 

15:11

Polska, Polacy są solidarni w tych chwilach strasznych dla Francuzów i trudnych dla państwa francuskiego - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który przed ambasadą Francji złożył kwiaty i zapalił znicz. Dodał, że nasz kraj jest bezpieczny i nie jest narażony na ataki jak ten w Nicei.

15:00

Alert na lotnisku w Nicei został odwołany. Po krótkiej ewakuacji pasażerom pozwolono wrócić do budynku i wziąć swoje bagaże. Według władz lotniska przyczyną ewakuacji był pozostawiony bez opieki bagaż.

14:47

Służby nie raportują, by w sprawie lokalizacji uroczystości ŚDM w podkrakowskich Brzegach były "jakiekolwiek problemy" - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak w piątek na konferencji prasowej.

14:43

Hołd ofiarom zamachu w Nicei, w którym zginęły 84 osoby, oddają w piątek mieszkańcy Warszawy oraz politycy. Przed budynkiem ambasady Francji składają kwiaty, zapalają znicze i wpisują się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie w związku z zamachem.

14:40

Brytyjska premier Theresa May potępiła w piątek zamach w Nicei, mówiąc, że konieczne jest "podwojenie wysiłków, aby pokonać brutalnych morderców, którzy chcą zniszczyć nasz styl życia". Z kolei burmistrz Londynu Sadiq Khan nazwał ataki "złymi i tchórzliwymi".

14:33

Prezydent Rosji Władimir Putin wyrazilł kondolencje narodowi francuskiemu w krótkim wystąpieniu telewizyjnym w piątek. Podkreślił, że Rosja wie, jakie zagrożenie stwarza terroryzm i wyraził przekonanie, że można go pokonać tylko wspólnymi siłami.

14:13

Na lotnisku w Nicei, na południu Francji, trwa ewakuacja; jej powód nie jest znany - poinformowała w piątek agencja AP. Budynek terminalu został odgrodzony, wewnątrz widać personel wojskowy.

14:00

Według sąsiadów terrorysta - 31-letni Mohamed Lahouaiej Bouhlel był ojcem trojga dzieci, właśnie rozwiódł się z żoną, przez co stał się bardzo nerwowy i agresywny. Od roku był zawodowym kierowcą ciężarówek. Ostatnio miał problemy z policją, bo spowodował wypadek w czasie ramadanu, czyli trwającego miesiąc islamskiego postu, kiedy muzułmanie mogą jeść tylko w nocy. Według nadsekwańskich mediów ten Tunezyjczyk był z tego powodu tak niewyspany, że zasnął za kierownicą. Problemy z francuską policją i wymiarem sprawiedliwością miał zresztą już wcześniej. Według mediów został m.in. skazany za akty przemocy z bronią w ręku i bicie żony.