Delegacje Polski, Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Gruzji i Słowacji opuściły obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ze względu na "bezwarunkowe włączenie delegatów Rosji do Zgromadzenie" - poinformował PAP wiceszef ZPRE i szef polskiej delegacji Włodzimierz Bernacki (PiS).
Jak dodał, obrady ZPRE opuściła cała polska delegacja. Bernacki podkreślił, że opuszczenie sesji ma związek z przywróceniem Rosji prawa głosu w ZP Rady Europy. Delegacje poinformowały - jak relacjonował Bernacki - że wracają do swoich krajów, aby skonsultować tę sytuację ze swoimi środowiskami politycznymi, rządami i resortami spraw zagranicznych.
Od poniedziałku, od posiedzenia plenarnego, mieliśmy cały czas trwającą dyskusję dotyczącą zasad, na których Rosja miałaby być przyjęta do (ZP Rady Europy). Od tego momentu było jasne, że istnieje bardzo znacząca grupa państw: Niemcy, Francuzi, Włosi, Austriacy, która bardzo mocno parła ku temu, żeby Rosja bezwarunkowo została przyjęta do ZPRE. Natomiast państwa bezpośrednio sąsiadujące z Rosją były tymi państwami, które z oburzeniem wsłuchiwały się w komentarze dotyczące tych zmian. Zostaliśmy przegłosowani - powiedział Bernacki.
Dodał, że delegacjom państw, które opuściły sesję ZPRE nie udało się określić - w ramach prac komisji regulaminowej, która pracowała w środę nad akredytacja dla delegacji rosyjskiej - "pewnych warunków" na jakich Rosja mogłaby być członkiem ZPRE.
Dopytany o jakie warunki chodziło, szef polskiej delegacji do ZPRE wyjaśnił, że chodziło przede wszystkim o zobowiązanie Federacji Rosyjskiej do respektowania praw człowieka. Wymienił też inne zastrzeżenia wobec Rosji m.in: "pozbywanie się przez Władimira Putnia ludzi, którzy są dla niego niebezpieczni", "zarządzanie Krymem, który jest formalnie ukraiński", "przetrzymywanie nielegalne ukraińskich marynarzy", blokadę Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego.
W tym kontekście przywołał też przetrzymywanie przez Rosję, po katastrofie smoleńskiej, wraku polskiego samolotu TU-154M. Jeśli delegacja rosyjska chce być członkiem ZPRE, to Rosja powinna spełnić pewne minima - przekonywał Bernacki.
Bernacki nie odpowiedział na pytanie czy delegacje, które opuściły sesję ZPRE pojawią się na kolejnej sesji w październiku. Dajemy czas zarówno sobie jak i Radzie Europy na przeprowadzenie konsultacji i głęboką refleksję. To jest ten czas do najbliższej sesji, kiedy przedstawimy nasze ewentualne działania - stwierdził.
W nocy z poniedziałku na wtorek w Strasburgu Rosja ponownie otrzymała pełne prawo głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.
Za przyjęciem deklaracji głosowało 118 parlamentarzystów z krajów członkowskich, 62 było przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. Przeciwna deklaracji była Ukraina, według której jest to nieuzasadnione ustępstwo wobec Rosji.
Decyzja o zawieszeniu prawa głosu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapadła 10 kwietnia 2014 roku i była odpowiedzią na aneksję Krymu przez Rosję. Rosjanie zostali wtedy także pozbawieni prawa zajmowania funkcji kierowniczych w Zgromadzeniu i nie mogli brać udziału w misjach monitoringowych RE. W odwecie Rosja przestała w 2016 roku uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przestała płacić składki członkowskie. Zagroziła również całkowitym wycofaniem się z Rady.
Rada Europy została powołana 5 maja 1949 r. w Londynie przez 10 państw: Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy. Koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do organizacji należy 47 państw, a Rosja jest jej członkiem od 1996 roku. Jej siedzibą jest Strasburg.