Cyberatak sparaliżował prace JBS S.A. - największej na świecie firmy produkującej i przetwarzającej mięso. W Australii tysiące osób zatrudnionych przez przedsiębiorstwo nie pracowało, w Kanadzie i USA odwołano niektóre zmiany - poinformowały w mediach społecznościowych związki zawodowe i strony firm.
Należąca do brazylijskiego przedsiębiorstwa JBS S.A. firma JBS USA przekazała w poniedziałek w oświadczeniu, że w niedzielę przeprowadzono "zorganizowany atak cybernetyczny" na niektóre z jej serwerów, obsługujących systemy IT w Ameryce Północnej i Australii.
"Nie miało to wpływu na serwery zapasowe firmy" - czytamy w oświadczeniu. Firma zapewnia ponadto, że "podjęła natychmiastowe działania, zawieszając wszystkie systemy, których dotyczy problem" i powiadomiła władze, a także "aktywowała globalną sieć specjalistów IT i zewnętrznych ekspertów w celu rozwiązania problemu".
W zakładzie w Greeley w stanie Kolorado odwołano dwie zmiany. JBS Beef w mieście Cactus w stanie Teksas poinformował z kolei, że w ogóle nie będzie dziś działał.
Firma JBS Canada napisała w poście na Facebooku, że w poniedziałek odwołano wszystkie zmiany w zakładzie w Brooks w stanie Alberta, a we wtorek - jedną zmianę.
Zakład produkcji wołowiny JBS w Grand Island w stanie Michigan poinformował, że z powodu cyberataku dziś miały pracować tylko osoby zajmujące się obsługą techniczną i spedycją.
W Australii, gdzie JBS zatrudnia około 11 tys. osób i posiada 47 obiektów, przez dwa dni zakłady nie pracowały. W stanie Queensland odwołano kilka transportów bydła, a przewożące je ciężarówki zostały zawrócone - poinformował australijski nadawca ABC.
Australijski minister rolnictwa David Littleproud powiedział, że rząd i policja federalna współpracują z JBS w celu rozwiązania problemów i wykrycia sprawców. Dodał, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy był to atak ransomware, który polega na tym, że przestępcy blokują system komputerowy lub wrażliwe dane.
Amerykański kongresman Rick Crawford wezwał z kolei do ponadpartyjnych wysiłków na rzecz zabezpieczenia żywności i bezpieczeństwa cybernetycznego.