Pomimo czterogodzinnych negocjacji oświatowych związków zawodowych z przedstawicielami rządu, wciąż nie udało się wypracować porozumienia. „Pożar nie został ugaszony, dalej szykujemy się do strajku” – podsumował spotkanie ws. sytuacji w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz. Także dziś zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepisy, na podstawie których to Sejm wybiera sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa są zgodne z Konstytucją. Informacją dnia był również przełom w sprawie afery związanej z importem polskiego mięsa na Czechy. Zgodnie z ustaleniami Czechy powinny natychmiast znieść nadzwyczajne kontrole polskiego mięsa. Przygotowaliśmy dla was podsumowanie najistotniejszych wydarzeń poniedziałku.
Widmo strajku w oświacie wciąż realne, posiedzenie ws. Centrum Dialog zakończone bez uzgodnień
Po niespełna czterech godzinach zakończyło się spotkanie ws. sytuacji w oświacie prowadzone w centrum Dialog. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień, w poniedziałek 1 kwietnia. Dalecy jesteśmy od tego, żeby to w ogóle trąciło jakimkolwiek kompromisem - stwierdził prezes ZNP Sławomir Broniarz. Zaznaczył, że zapowiedź strajku nauczycieli 8 kwietnia jest aktualna.
Nie było jakichkolwiek propozycji ze strony rządu, które by czymkolwiek nas zaskakiwały. Propozycja wzrostu wynagrodzeń od września br., to nic innego jak przeniesienie (zapowiadanej) podwyżki ze stycznia na wrzesień - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Propozycje wzrostu wynagrodzeń absolutnie nie korespondują z oczekiwaniami żadnego z partnerów społecznych, łącznie z Solidarnością - powiedział.
Przewodniczący ZNP zaznaczył, że zapowiedź strajku nauczycieli 8 kwietnia jest aktualna.
"Formalnie do strajku mamy dwa tygodnie, strajk ma rozpocząć się w ósmym dniu kwietnia. Dzisiaj rozpoczynamy rozmowy. Ale jeżeli dla kogokolwiek ważny jest mój nastrój, to raczej jestem zdecydowany, że do strajku pewnie dojdzie - i będzie musiało dojść.." - tak, jeszcze przed rozmowami w Centrum Dialog, Broniarz odpowiadał w Porannej rozmowie w RMF FM na pytanie, czy sprawa rozpoczęcia strajku przez nauczycieli 8 kwietnia jest przesądzona.
W Porannej rozmowie w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa czy nie martwi go, że Solidarność nie chce dołączyć do jednego stołu, do rozmów z ZNP w sprawie strajku. Jest rzeczą absolutnie obojętną dla mnie, gdzie siądzie pan Piotr Duda, bo to nie jest strajk Piotr Dudy, tylko strajk 500-600 tys. nauczycieli, pracowników oświaty, a poza tym, w zdecydowanej większości także szkół i przedszkoli, robimy to wspólnie z Solidarnością i jest to ta wartość dodana, na którą część nauczycieli bardzo liczyła, dlatego też nie przejmuję się sprawami Piotra Dudy - zapewnił Sławomir Broniarz.
CAŁA ROZMOWA ZE SŁAWOMIREM BRONIARZEM DO POSŁUCHANIA I ZOBACZENIA TUTAJ
Przepisy, na podstawie których to Sejm wybiera sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
W grudniu 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która wprowadziła wybór 15 członków KRS-sędziów przez Sejm - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.
Uzasadniając dzisiejsze orzeczenie TK, sędzia Justyn Piskorski podkreślił, że konstytucja stanowi jedynie, że sędziowie-członkowie KRS mają być wybierani spośród sędziów. "Ustrojodawca nie wskazał jednak, kto ma wybierać tych sędziów. (...) Te kwestie zostały przekazane do uregulowania w ustawie" - zaznaczył.
Jak zauważył dziennikarz RMF FM Tomasz Skory, orzeczenie TK nie zaskakuje - pięcioosobowy skład orzekający zrobił dokładnie to, czego oczekiwała KRS: przyznał, że - według Trybunału - jej powołanie nie łamie konstytucji, zatem legitymizował jej dalsze działanie.
Za niezgodne z konstytucją TK uznał natomiast przepisy dot. możliwości odwoływania się przez sędziów od decyzji podejmowanych przez KRS.
O szczegółach orzeczenia TK przeczytasz TUTAJ! >>>>