Po długiej chorobie w wieku 69 lat zmarł Roman Bartoszcze - podał jego współpracownik, były poseł Leszek Murzyn. Bartoszcze był założycielem Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego „Ojcowizna". Był też posłem i pierwszym prezesem odrodzonego PSL.

Po długiej chorobie w wieku 69 lat zmarł Roman Bartoszcze - podał jego współpracownik, były poseł Leszek Murzyn. Bartoszcze był założycielem Polskiego Forum Ludowo-Chrześcijańskiego „Ojcowizna". Był też posłem i pierwszym prezesem odrodzonego PSL.
Roman Bartoszcze /Bartłomiej Zborowski /PAP

Roman Bolesław Bartoszcze (ur. 9 grudnia 1946 w Jaroszewicach) był znanym szczególnie w latach 80. i 90. ub.w. działaczem chłopskim. Był bratem zamordowanego w 1984 r. (prawdopodobnie przez SB) Piotra, także działacza chłopskiego, wraz z którym od 1980 r. współtworzył najpierw "Solidarność Chłopską", a potem "Solidarność" RI.

To nie była jakaś tuzinkowa postać, ale wybitna osoba w ruchu prawicowym - powiedział Leszek Murzyn, który obecnie jest prezesem "Ojcowizny".

Od 1969 do 1980 r. Bartoszcze należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL). W 1980 r. został jednym z liderów "Solidarności Chłopskiej", a po zjednoczeniu w 1981 r. rozpoczął działalność w NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". W stanie wojennym był internowany. Po zwolnieniu działał w Ogólnopolskim Komitecie Oporu Rolników, wydawał pismo "Żywią i bronią".

W 1989 r. z ramienia Komitetu Obywatelskiego został wybrany do tzw. Sejmu kontraktowego. W 1990 r. wstąpił do odrodzonego Polskiego Stronnictwa Ludowego i został jego pierwszym prezesem. W tym samym roku kandydował jako pierwszy ze stanu chłopskiego w wyborach prezydenckich. Uzyskał ponad 1,1 mln głosów (7,15 proc.) i - jak zaznaczył Murzyn - był to najlepszy wynik ludowego kandydata na prezydenta. Wówczas wybory wygrał Lech Wałęsa.

W czerwcu 1991 r. utracił kierownictwo w PSL, po czym odszedł z tej partii i założył partię skupiającą osoby o poglądach konserwatywno-ludowych - Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie "Ojcowizna". Po raz drugi uzyskał mandat poselski z listy POC, w 1992 przystąpił do klubu parlamentarnego Ruchu dla Rzeczypospolitej. W wyborach parlamentarnych w 1997 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratycznego Bloku dla Polski.

W wyborach prezydenckich w 2010 r. poparł kandydaturę Marka Jurka i wszedł w skład jego społecznego komitetu poparcia.

W 2006 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, w pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb Romana Bartoszce odbędzie się w Inowrocławiu. 

(mal)