PSL poprze w Senacie specustawę Prawa i Sprawiedliwości o walce z ASF - zapowiedział to w Porannej rozmowie w RMF FM lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Krytykowane przez ekologów, chwalone przez myśliwych i rolników przepisy zakładają m.in. wysokie kary za utrudnianie polowań czy możliwość prowadzenia przez wojsko i policję odstrzału sanitarnego.
Projektem ustawy o zwalczaniu ASF - złożonym w Sejmie przez posłów PiS 17 grudnia i uchwalonym przez izbę niższą trzy dni później - dzisiaj zajmie się Senat.
Nowe przepisy wprowadzają m.in. zwiększenie bioasekuracji, zakaz blokowania polowań, udział w odstrzale dzików m.in. policjantów i żołnierzy oraz powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.
W trakcie prac nad ustawą w senackich komisjach tydzień temu senatorowie opozycji zwracali uwagę m.in. na zbyt szybkie tempo procedowania projektu w Sejmie, na przeznaczanie na walkę z ASF zbyt małych środków i brak systemu rekompensat dla samorządów za budowę płotów zabezpieczających przed rozprzestrzenianiem się choroby.
Koalicja Obywatelska, Lewica i senatorowie niezrzeszeni chcą projekt poprawiać. Ogromne kontrowersje budzi np. kwestia kar za utrudnianie polowań, które można by stosować praktycznie w przypadku każdego polowania - opozycja chciałaby ograniczenia tych sankcji tylko do odstrzału związanego z walką z ASF.
Politycy PiS apelowali natomiast o przyjęcie specustawy przez Senat jak najszybciej i bez poprawek.
Dzisiaj szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował na antenie RMF FM poparcie projektu.
"Ten projekt jest potrzebny, rolnicy na niego czekają. ASF, afrykański pomór świń, rozlewa się po kraju, doszedł do województw wielkopolskiego, lubuskiego - czyli obejmuje nie tylko wschodnią część naszej ojczyzny, ale też województwa zachodnie" - podkreślał lider ludowców w Porannej rozmowie w RMF FM.
Poparcie PSL może okazać się w tej sprawie kluczowe. Jeśli w głosowaniu weźmie udział wszystkich 48 senatorów Prawa i Sprawiedliwości, to - przy dodaniu trzech głosów senatorów PSL - ustawa zyska poparcie 51 senatorów w liczącej 100 miejsc izbie wyższej.