W najnowszym tygodniku "wSieci" dziennikarze ujawniają stenogramy z podsłuchów ABW założonych Marcinowi P. Zastanawiają się, jak to możliwe, że po upadku OLT Express jej właściciel miał czas na likwidację majątku: Kto mu w tym pomagał, darowując de facto dwa miesiące nieskrępowanej przestępczej działalności? Kto zapewniał osłonę medialną? – pytają dziennikarze tygodnika „wSieci”.
Marek Pyza i Marcin Wikło w artykule "Taśmy Amber Gold" obalają narrację, jaką przedstawił podczas przesłuchania przed komisją ds. Amber Gold syn byłego premiera Michał Tusk. Demaskują też niepokojące relacje, jakie łączyły twórcę piramidy finansowej z ówczesnymi elitami. Przyglądają się też postępowaniom władzy w newralgicznym momencie afery Amber Gold. Piszą na przykład, że w dokumentacji ABW nie ma nawet rozmów pomiędzy parą rządzącą Amber Gold.
Konrad Kołodziejski w artykule "Młodzi, wściekli, niezintegrowani" próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można zażegnać problem uchodźców i czy jest to w ogóle możliwe. Wyjaśnia też, czym różni się dzisiejsza fala imigracji od tej, z jaką mierzyliśmy się jeszcze kilka lat temu.
Kryzys imigracyjny, z jakim zmaga się od 2014 r. Europa, nie został zażegnany i wcale się na to nie zanosi. Wprawdzie fala imigrantów zmierzających do Europy w poszukiwaniu lepszego życia jest dziś nieco mniejsza niż w katastrofalnym roku 2015, gdy - według Frontexu (unijnej agencji nadzorującej ochronę granic) - doszło do 1,8 mln przypadków nielegalnego przekroczenia granic Unii, to niewiele wskazuje na to, aby można było mówić o stopniowym zanikaniu tego zjawiska. Jeśli cokolwiek się zmienia, to raczej kierunki, z których napływają do Europy imigranci. O ile do niedawna znakomitą większość stanowili Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy, a więc zwykle uciekinierzy z miejsc objętych konfliktem zbrojnym, o tyle teraz coraz więcej imigrantów przybywa do Europy z Afryki.
Na łamach nowego numeru "wSieci" Maciej Wośko rozmawia z ministrem energii, Krzysztofem Tchórzewskim ("Spółki energetyczne na wysokiej fali"). Szef resortu energetycznego przedstawia politykę współpracy rządu z przedsiębiorcami oraz wyniki spółek energetycznych z I kwartału. Wypowiada się również na temat nowego kierunku rozwojowego w segmencie energetyczno-wydobywczym - realizacji założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Więcej artykułów w nowym numerze "wSieci" i na stronach internetowych tygodnika.
(j.)