Wolna od pracy Wigilia jest marzeniem Polaków, którzy chcą od rana spędzać ten dzień z najbliższymi; 24 grudnia jest dniem szczególnym i wyjątkowym, dlatego trzeba go szczególnie uszanować - przekonywał prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Klub PSL-UED złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy, który zakłada, że dniami wolnymi będą: Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w 2019 r.
Wigilia - jak przekonywał podczas konferencji prasowej lider ludowców - jest dniem szczególnym i wyjątkowym. Najbardziej chyba rodzinny dzień z całego roku i dzień, w którym życzymy sobie dobrze. Trzeba też szczególnego uszanowania dla tego dnia"- podkreślił. Dlatego - jak stwierdził - 24 grudnia powinien być dniem wolnym od pracy.
Kosiniak-Kamysz ocenił, że ustanowienie Wigilii jako dnia wolnego, byłoby tylko usankcjonowaniem tego, co w wielu firmach i instytucjach obecnie już ma miejsce. Niektóre osoby albo są zwalnianie wcześniej do domu, albo pracownicy w ogóle nie przychodzą w tym dniu do pracy - powiedział szef ludowców.
Lider Stronnictwa zaapelował również do wszystkich pracodawców, aby już w tym roku zwolnili z pracy w Wigilię swoich pracowników. Nie na mocy ustawy, ale na mocy dobrego zwyczaju i obyczaju - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Wiceszefowa PSL Urszula Pasławska przekonywała, że propozycja ludowców jest "ukłonem w stronę rodziny".
W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że niektórzy pracodawcy wprowadzają w Wigilię skrócony dzień pracy, "umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta". PSL-UED zwraca również uwagę, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy m.in. w: Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, na Litwie, Łotwie, Cyprze, Słowacji oraz na Węgrzech.
Jeśli chodzi o Wielki Piątek, to - podkreślono - jest to "jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan". Jak wskazano, Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego, "dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa". Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana msza św. - w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa - zaznaczyli projektodawcy.
Posłowie PSL-UED zauważyli, że Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in.: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy i Szwedzi
Według autorów projektu proponowane przepisy nie wpłyną na budżety jednostek samorządu terytorialnego, jednak - jak zastrzeżono - "może skutkować (to) obniżeniem dochodów budżetu państwa". W opinii wnioskodawców, możliwe jest wystąpienie zmniejszenia wartości z podatku VAT o około 600 mln złotych. Trudno jednak do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia - napisano w uzasadnieniu projektu.
W tej chwili dniami wolnymi - oprócz niedziel - są:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkanocy,
- drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja - święto państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Opracowanie: