Policjanci z trzech województw zlikwidowali nielegalne wytwórnie alkoholu i papierosów oraz zatrzymali 14 osób podejrzanych o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej - poinformowała lubelska policja.
We wtorek rano policjanci i kontrterroryści z Lublina, Radomia, Łodzi i Warszawy weszli jednocześnie do kilkunastu domów i mieszkań w województwach lubelskim, mazowieckim i łódzkim.
W trakcie czynności zatrzymanych zostało 14 osób w wieku od 31 do 55 lat. Wśród nich znaleźli się pomysłodawcy całego procederu oraz wytwórcy, hurtownicy i dostawcy bezakcyzowych wyrobów - poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie komisarz Kamil Gołębiowski. Podał, że policjanci zlikwidowali dwie nielegalne wytwórnie papierosów oraz alkoholu, przejęli ponad 2000 litrów alkoholu bez akcyzy, przeszło 13 tysięcy sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki, linie produkcyjne oraz kartony i opakowania na gotowe produkty.
Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zajęli samochody i pieniądze o łącznej wartości blisko 300 tys. zł - poinformował Gołębiowski.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia szeregu przestępstw karno-skarbowych oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Wobec trzech osób na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy - podał oficer prasowy lubelskiej komendy miejskiej. Dodał, że kolejnych 11 osób zostało oddanych pod dozór policji, a także zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe.
Jak poinformowała policja, wtorkowa akcja jest efektem pracy funkcjonariuszy operacyjnych z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie, którzy na trop przestępców wpadli na jednym z lubelskich targowisk. Śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ wszczęła w 2020 r.
Śledztwo wykazało, że członkowie grupy od października 2019 do listopada 2020 r. uczestniczyli w obrocie ponad 200 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.
Kontrabanda trafiała głównie na lubelskie targowiska oraz na mniejsze bazary w województwie mazowieckim i łódzkim. Łączną wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnych oszacowano na blisko 4,5 mln zł - poinformował Gołębiowski.
Za kierowanie grupą przestępczą 44-latkowi z Lublina grozi do 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani usłyszeli zarzuty, za które grozi do pięciu lat więzienia. Gołębiowski zastrzegł, że sprawa ma charakter rozwojowy.