Polskie organizacje społeczne na Litwie zapowiadają na piątek wiec przeciwko ustawie oświatowej. Przed Sejmem w Wilnie ma manifestować ponad pięć tysięcy osób.
"Będziemy żądać nauczania w szkołach mniejszości narodowych wszystkich przedmiotów w języku ojczystym i równego traktowania szkół z państwowym językiem nauczania ze szkołami mniejszości narodowych" - zapowiadają organizatorzy wiecu: Komitety strajkowe szkół mniejszości narodowych i Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.
Na razie rozmowy przedstawicieli MEN-u i litewskiego ministerstwa oświaty nie przyniosły przełomu. Litwini zgodzili się nieco złagodzić przepisy ułatwiające likwidację szkół mniejszości narodowych. Od początku miesiąca Polacy żądają zawieszenia, bądź odwołania przyjętej w marcu ustawy o oświacie. Ich zdaniem uderza ona w oświatę mniejszości narodowych. Na początku września szkoły polskie rozpoczęły strajk, który został zawieszony po powołaniu polsko-litewskiego zespołu ekspertów ds. edukacji.
Od lat na Litwie w szkołach z polskim językiem nauczania wszystkie egzaminy maturalne składane są w języku państwowym, litewskim. Egzaminy dla uczniów ze szkół litewskich i mniejszości narodowych są takie same. Różni się jedynie egzamin z litewskiego. W szkołach litewskich jest on składany jako egzamin z języka ojczystego, a w szkołach mniejszości narodowych, m.in. w polskich, jest składany jako język państwowy. Zgodnie z założeniem ustawy o oświacie, która została przyjęta przez litewski Sejm w marcu br., egzamin z litewskiego ma być ujednolicony we wszystkich szkołach. Ministerstwo oświaty Litwy postanowiło, że taka praktyka będzie stosowana już w 2013 roku. Polacy na Litwie podkreślają, że program nauczania języka litewskiego w szkołach polskich różni się od programu nauczania tego języka w szkołach litewskich.