Obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie ochrony wolności religijnej został skierowany do pierwszego czytania. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła z Solidarnej Polski (SP), powinno się ono odbyć do 4 stycznia 2023 roku - być może jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Projekt penalizuje publiczne lżenie lub wyszydzanie Kościoła lub związku wyznaniowego.
O przygotowaniu projektu i rozpoczęciu zbierania pod nim podpisów liderzy SP poinformowali w czerwcu. By projekt obywatelski mógł zostać złożony, konieczne jest zebranie pod nim minimum 100 tys. podpisów osób mających prawo wybierania do Sejmu. Projekt, nazywany przez jego inicjatorów projektem "W obronie wolności chrześcijan", penalizuje publiczne lżenie lub wyszydzanie Kościoła lub związku wyznaniowego.
Projekt wpłynął do Sejmu 4 października, a 3 listopada został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Nie ma jeszcze daty rozpoczęcia prac nad tym projektem.
Wiceminister sprawiedliwości, poseł SP Marcin Warchoł poinformował na konferencji prasowej, że marszałek Sejmu podjęła decyzję o skierowaniu projektu do pierwszego czytania. Polityk zaznaczył, że zgodnie z przepisami pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy musi odbyć się w ciągu trzech miesięcy od zebrania wymaganej liczby podpisów.
I do 4 stycznia (2023 r.) pierwsze czytanie powinno się odbyć, w zależności od kalendarium Sejmu. Liczymy, że będzie to miało miejsce jeszcze w tym roku, przed świętami - podkreślił Warchoł.