Ponad 150 stron internetowych, których twórcy mogą wyłudzać pieniądze od osób składających wnioski w programie 500 plus, namierzyli urzędnicy z Ministerstwa Cyfryzacji - dowiedział się reporter RMF FM. Witryny są pod stałą obserwacją. Będą zamykane, jeśli ich twórcy złamią prawo.

Ponad 150 stron internetowych, których twórcy mogą wyłudzać pieniądze od osób składających wnioski w programie 500 plus, namierzyli urzędnicy z Ministerstwa Cyfryzacji - dowiedział się reporter RMF FM. Witryny są pod stałą obserwacją. Będą zamykane, jeśli ich twórcy złamią prawo.
Składanie wniosków o 500 zł na dziecko jest bezpłatne / Bartłomiej Zborowski /PAP

Chodzi głównie o naciąganie na tzw. usługi telekomunikacyjne premium. Oszuści podszywający się pod urzędników mogą np. informować, że do akceptacji wniosku 500 plus konieczne jest wysłanie SMS-a. Te SMS-y czasami kosztują kilkadziesiąt, kilkaset złotych - podkreśla Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak dodaje Manys, kilka stron już zamknięto. Kolejne będą likwidowane, kiedy tylko ich twórcy złamią prawo, czyli np. zaczną zwracać się do potencjalnych beneficjentów programu 500 plus bądź podszywać się pod urzędników.

Przypomnijmy - wnioski o 500 plus są bezpłatne. Za złożenie wniosku nie będzie pobierana żadna opłata.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową czy SMS-ową danych takich jak: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania ani przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji. Jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami o programie to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw.

Wniosek o 500 zł można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej.

Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez empatia.mrpips.gov.pl

Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez ePUAP

Sprawdź, jak złożyć wniosek o „Rodzina 500 plus” on-line przez PUE ZUS

TU ZNAJDZIESZ WYKAZ MIEJSC W GMINACH, W KTÓRYCH SĄ PRZYJMOWANE WNIOSKI W PROGRAMIE 500 PLUS

Najważniejsze punkty programu 500+

- świadczenie wychowawcze przysługuje każdemu na drugie i każde kolejne dziecko - bez kryterium dochodowego;

- świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje wtedy, kiedy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 złotych; jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium rośnie do 1200 złotych;

- świadczenie wypłacane jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 18 lat;

- 500 złotych - to kwota, od której nie będą odprowadzane żadne składki;

- w rodzinach po rozwodzie świadczenie przysługuje temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje;

- zasada "kto pierwszy ten lepszy": obowiązuje w przypadku, gdy po rozwodzie prawo do opieki ma oboje rodziców - świadczenie wychowawcze będzie wypłacane temu, kto pierwszy złoży wniosek;

- prawo do świadczenia będzie ustalane na 1 rok;

- program dotyczy na takich samych zasadach dzieci adoptowanych, jak i biologicznych.

(mpw)