Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki na ocieplenia domów jednorodzinnych. Wydatki można odliczyć od dochodu lub przychodu do 53 tys. zł. Co można i jak w ogóle rozliczyć ulgę termomodernizacyjną w 2022 roku?
Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych i ponoszą wydatki na ich ocieplenie. Mogą więc od podstawy opodatkowania (od dochodu w PIT lub od przychodu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) odliczyć wydatki (do 53 tys. zł) poniesione na ten cel.
Ulga termomodernizacyjna przysługuje:
- podatnikom PIT, zarówno tym rozliczającym się według skali, jak i według liniowej stawki.
- podatnikom płacącym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przedsięwzięcia termomodernizacyjne należy zakończyć w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy poniesiono pierwszy wydatek. Jeśli się terminu nie uda dotrzymać, wówczas trzeba będzie zwrócić ulgę.
"Wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, które nie znalazły pokrycia w twoim dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym je poniosłeś, odliczysz w kolejnych latach. Nie będziesz mógł odliczać ich dłużej, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniosłeś pierwszy wydatek" - przypomina Ministerstwo Finansów.
Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z dotacjami programu "Czyste Powietrze". Podatnicy muszą jednak pamiętać, że nie mogą odliczyć wydatków sfinansowanych przez rządowy program.
Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wobec których można zastosować ulgi, zaliczono m.in.:
- koszty materiałów budowlanych do ocieplenia budynku;
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego;
- montaż fotowoltaiki;
- instalację pompy ciepła;
- wykonanie analizy termograficznej budynku;
- wykonanie audytu energetycznego budynku;
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe;
WIĘCEJ: Co można jeszcze odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Aby odliczyć ulgę termomodernizacyjną należy rozpocząć inwestycję związaną z ociepleniem domu jednorodzinnego. Należy kupować tylko te towary, które znajdują się w wykazie i które można odliczyć od dochodu. Przedsięwzięcie należy zakończyć w ciągu trzech lat i na bieżąco odliczać wydatki z PIT za każdy rok.
Odliczeń dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).