Większość skutków ubiegłotygodniowych nawałnic została usunięta - powiedziała premier Beata Szydło w Chojnicach (woj. pomorskie). Ludzie mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu, o odbudowie swoich gospodarstw – dodała.

Większość skutków ubiegłotygodniowych nawałnic została usunięta - powiedziała premier Beata Szydło w Chojnicach (woj. pomorskie). Ludzie mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu, o odbudowie swoich gospodarstw – dodała.
Beata Szydło i komendant PSP Leszek Suski /Adam Warżawa /PAP

W wyniku nawałnic, które pod koniec ubiegłego tygodnia nawiedziły województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie zginęło sześć osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

Możemy powiedzieć, że większość tych skutków została usunięta w ten sposób, że ludzie mogą zacząć myśleć o normalnym funkcjonowaniu, odbudowie swoich gospodarstw - oświadczyła szefowa rządu. Mogą myśleć o tym żeby teraz skoncentrować się na przywróceniu normalnego życie na tych terenach, które zostały dotknięte tymi nawałnicami - dodała.

Premier zwróciła ponadto uwagę, że skala nawałnic była ogromna, ale "przede wszystkim straż pożarna była na miejscu natychmiast" i strażacy - zarówno z PSP, jak i ochotnicy - nieśli pomoc. Sukcesywnie do tych akcji włączali się z każdą godziną przedstawiciele kolejnych służb; były usuwane skutki nawałnic - dodała szefowa rządu. Podkreśliła, że chodziło przede wszystkim o to, aby w pierwszym etapie "przywrócić, zabezpieczyć ludzi, dobytek, aby przede wszystkim zwrócić uwagę na właśnie zagrożenie bezpieczeństwa życia".


Szefowa rządu poinformowała na konferencji prasowej po spotkaniu w Chojnicach, że przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie rządu, na którym zostanie przedstawiona informacja dotycząca kolejnych rozwiązań, m.in. wsparcia bezpośredniego - finansowego i pomocy fizycznej, ale również "przygotowania programów, które ułatwią tutaj, na tym terenie, funkcjonowanie ludzi".

Trzeba wyciągać wnioski i przygotowywać zmiany pewnych przepisów, jeżeli jest to oczywiście możliwe i konieczne, a ułatwi nie tylko prowadzenie akcji, ale też przede wszystkim ułatwi odbudowę tych zniszczonych terenów - podkreśliła premier. Przypomniała również o pomocy oferowanej przez resort pracy oraz przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jak mówiła, pomoc dotyczy m.in. wsparcia dla przedsiębiorców, zapewnienie opieki nad dziećmi, oraz finansowania wyprawek szkolnych dla dzieci poszkodowanych w nawałnicach.

Będzie aneks do rozporządzenia

Do wtorku samorządowcy mogą zgłaszać gminy, które powinny być objęte rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w środę zostanie wydany do niego aneks.

Chodzi o wydane w czwartek rozporządzenie rządu ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych". Upraszcza ono procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku nawałnic. Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.

(mn)