Do 15 maja ma być gotowy ostateczny raport dotyczący przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dziś poznaliśmy jego wstępne założenia. Organizatorzy szacują, że w lipcu do stolicy Małopolski przyjedzie około 2 milionów pielgrzymów z prawie 180 krajów świata.

Do 15 maja ma być gotowy ostateczny raport dotyczący przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dziś poznaliśmy jego wstępne założenia. Organizatorzy szacują, że w lipcu do stolicy Małopolski przyjedzie około 2 milionów pielgrzymów z prawie 180 krajów świata.
Franciszek /GIUSEPPE LAMI /PAP/EPA

Zarejestrowanych już jest około pół miliona pielgrzymów, ale ta liczba cały czas rośnie. Najwięcej zgłoszeń, oprócz Polski, pochodzi teraz z Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych i kilku krajów Ameryki Południowej. 

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie w Krakowie ponad 3,5 tys. policjantów oraz prawie 2,5 tys. zawodowych strażaków. Służby miejskie spodziewają się przyjazdu do miasta około 15 tys. autokarów. W Brzegach, przy budowie specjalnego kampusu dla pielgrzymów będzie pracować około 3 tys. żołnierzy. Wojsko zbuduje tam m.in. cztery specjalne mosty i ustawi 5 tys. namiotów. 

Oto plan wizyty papieża

Zgodnie z planem, Franciszek rozpocznie wizytę w Polsce w środę 27 lipca. Samolot z papieżem na pokładzie wyląduje na krakowskich Balicach i tam nastąpi krótkie powitanie przez prezydenta Andrzeja Dudę i metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Zasadnicza ceremonia powitalna i spotkanie z władzami Polski, podczas której planowane są wystąpienia obu stron, odbędzie się na Zamku Królewskim na Wawelu o godz. 17.30. Pół godziny później zaplanowano, także na Wawelu, bezpośrednią rozmowę prezydenta i Franciszka. W tym dniu papież ma też przemówić do polskiego Episkopatu.
Drugiego dnia wizyty, w czwartek 28 lipca, na jasnogórskich wałach Franciszek ma odprawić mszę. Na Jasnej Górze papież wygłosi homilię do narodu polskiego z racji 1050. rocznicy chrztu Polski - zapowiedział ks. Suchodolski.

Po powrocie do Krakowa, tego samego dnia, papież już oficjalnie dołączy do młodzieży całego świata, która przybyła na ŚDM. Ceremonia powitania papieża rozpocznie się o 17.30 i potrwa ok. półtorej godziny. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów. 

Kolejnego dnia wizyty w Polsce, w piątek 29 lipca, papież przyjedzie do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie wygłosi przemówienie. Według ks. Suchodolskiego na miejscu wysłuchają go przedstawiciele całego świata, w tym wspólnoty katolickie i żydowskie. O 17.30 na krakowskich Błoniach rozpocznie się Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył Franciszek. Na zakończenie nabożeństwa zabierze on głos.

W sobotę 30 lipca rano papież pojedzie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie odprawi mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. "Papież wygłosi tam homilię adresowaną do tych osób" - zapowiedział ks. Suchodolski.

Wieczorem, o 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem na Campus Misericordiae niedaleko Wieliczki, podczas którego Franciszek przemówi do młodzieży z całego świata.

Niedziela, 31 lipca, będzie ostatnim dniem wizyty Franciszka w Polsce. O godz. 10 rano na Campus Misericordiae rozpocznie się msza z papieską homilią. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. To podczas tej mszy papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM.

Zanim Franciszek opuści Polskę, spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM i z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, o godz. 17 w Tauron Arena w Krakowie; tu także papież wygłosi przemówienie.

Tego samego dnia o godz. 18.15, na lotnisku w Balicach, odbędzie się krótka ceremonia pożegnania papieża, po której samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odwiezie go do Rzymu.

(mal)