Poniedziałek to pierwszy dzień szczytu klimatycznego w Katowicach. Wśród gości tej imprezy znaleźli się m.in. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce i amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger. Poniedziałek to także pierwszy dzień bez geoblokowania. Co jeszcze ważnego i ciekawego się wydarzyło? Przeczytajcie nasze podsumowanie.
O godz. 10 w Katowicach oficjalne otwarto szczyt klimatyczny ONZ. Będzie w nim uczestniczyć około 30 tysięcy osób z ponad 100 krajów świata.
Obrady szczytu klimatycznego odbywają się na specjalnie do tego celu przygotowanym terenie w pobliżu katowickiego Spodka. W związku ze szczytem wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
O znaczeniu lokalnych liderów - włodarzy miast i regionów - w walce z groźnymi zmianami klimatycznymi mówił podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach amerykański aktor, były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.
"Myślę, że już czas, by lokalni liderzy stali się globalnymi liderami. (...) Nie wygra się meczu, jeśli najlepszych graczy zostawi się w domu - a więc proszę, błagam: niech lokalni liderzy staną się częścią tej olbrzymiej konferencji" - apelował.
"Co roku 7 mln ludzi umiera ze względu na zanieczyszczenie środowiska, musimy położyć temu kres" - alarmował gwiazdor.
Schwarzenegger zabrał głos w inauguracyjnej części katowickiego szczytu, bo części czasu swego wystąpienia udzielił mu prezydent Austrii. Sam Alexander Van der Bellen podkreślał, że obecne pokolenie jest pierwszym, które doświadcza tak szybkiego wzrostu temperatury na świecie i że równocześnie jest ono prawdopodobnie ostatnim pokoleniem, które ma w swoich dłoniach klucz do pokonania globalnego ocieplenia.
"Więc zabierzmy się do roboty dla przyszłości naszej i naszych dzieci, z szacunku dla cudu, jakim jest życie, i z szacunku dla planety" - wezwał austriacki prezydent.
"Amerykański i polski żołnierz będą działać ramię w ramię" - mówiła Georgette Mosbacher w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, pytana o Fort Trump w Polsce. Z ambasador USA rozmawialiśmy także o tym, kiedy Polscy będą mogli w końcu wyjechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy. "Rozumiem frustrację, dlatego - szczerze mówiąc - nadstawiam karku, by upewnić się, że możemy to załatwić. Jestem w tej sprawie optymistką" - stwierdziła.
Sąd Najwyższy nie zgodził się na aresztowanie i wypuścił na wolność podpułkownika Sławomira S. podejrzanego o wyłudzenie z Wojskowego Instytuty Technicznego Uzbrojenia, gdzie był kierownikiem, co najmniej 13 milionów złotych. Na początku listopada CBA zatrzymało oficera, jego żonę, kochankę, a także biznesmenów, którzy mieli sztucznie zawyżać ceny elektronicznych modułów do systemu Śnieżnik kupowanych w ramach przetargu przez Instytut.
"To kolejny dowód na prymat polityki nad prawem" - tak konstytucjonalista profesor Ryszard Piotrowski w RMF FM mówi o podpisanej w piątek przez prezydenta ustawie, która ma zwiększać nadzór nad rynkiem finansowym. Przyjęte w niej przepisy dotyczące przejęcia banku zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość zbyt późno - dopiero na etapie drugiego czytania. Senaccy legislatorzy ostrzegali, że zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego może dojść do naruszenia art. 118 ust.1 oraz art. 119 ust. 1 Konstytucji RP. Mimo wątpliwości Senat ustawę przyjął, a prezydent się pod nią podpisał.
Z pewnych powodów uznano, że jest niezwykle ważne politycznie, żeby w ustawie znalazły się te przepisy dotyczące przejęcia banku, że trzeba się z tym spieszyć, że trzeba to koniecznie zrobić, to być może motywowało prezydenta- mówi w rozmowie z reporterem RMF FM Patrykiem Michalskim profesor Ryszard Piotrowski.
Problemy z wystawianiem e-zwolnień lekarskich miało ok. 3 proc. lekarzy w całej Polsce. Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, z powodu przeciążenia platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez kilkadziesiąt minut wystawianie elektronicznego L4 było praktycznie niemożliwe. "Problemy z systemem do wystawiania e-zwolnień są rozwiązane i nie powinny się powtórzyć" - zapewniała w rozmowie z RMF FM prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska.
Koalicja z Koalicją Obywatelską w wyborach do PE? Rozważam wiele wariantów - stwierdził Poranny gość RMF FM, szef SLD Włodzimierz Czarzasty. Jak podkreślił w rozmowie z Robertem Mazurkiem, dogadanie wszystkich sił lewicowych - to pierwszy wariant. Na pewno SLD nie będzie winny temu, jeżeli lewicowa lista nie powstanie - dodał.
Gdzie jest sztandar SLD? W muzeum - tak gość RMF FM odpowiedział na pytanie Roberta Mazurka. Chyba nie SLD, ale PZPR - sprecyzował Mazurek. Sztandar SLD znajduje się u mnie w pokoju na Złotej (siedziba SLD w Warszawie - przyp.red) - tłumaczył Czarzasty.
Robert Mazurek w internetowej części rozmowy pytał też o zbliżające się wybory prezydenckie i o kandydata lewicy. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty przypomniał słowa Leszka Millera, że partia która nie wystawia swojego kandydata na prezydenta rozpada się i zadeklarował, że nie przewiduje takiej sytuacji w przyszłości.
TU ZNAJDZIESZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z WŁODZIMIERZEM CZARZASTYM
Statek kosmiczny Sojuz MS-11 z trojgiem kosmonautów na pokładzie przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poinformowała o tym rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.
Start nastąpił zgodnie z planem o godz. 12.31 czasu polskiego. Sojuz MS-11 przycumował do ISS o godz. 18.23 czasu polskiego.
Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, na której pokładzie na orbitę wyniesiony został skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej satelita PW-Sat2.
To czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany na tej stołecznej uczelni.
PRZECZYTAJ o MISJI POLSKIEGO SATELITY i ZOBACZ TRANSMISJĘ ze STARTU FALCON 9! >>>>