Dziś środa, 22 lipca, kiedyś najważniejsze święto PRL, obchodzone na pamiątkę podpisania Manifestu PKWN. Dziewiętnaście lat temu wykreślono je z kalendarza świąt. Reporterzy RMF FM postanowili sprawdzić, z czym teraz Polakom kojarzy się Polska Rzeczpospolita Ludowa.
Zniewolenie ludzi, nakazy, kolejki po wszystko. Nie było rozrywki, zaskoczeniem było, że można było zrobić samochód z plastiku. Nie wiem, z niczym mi się nie kojarzy, to skrót jakiś chyba - odpowiedzi spotkanych przez naszego reportera Tomasza Fenske Polaków były różne. Posłuchaj:
Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, w skrócie Cepelia, to PRL-owski sposób na promocje wyrobów artystów ludowych. Sklepy pod tym szyldem powstawały w każdym mieście i w wielu przetrwały do dziś. W Krakowie, nowohucka Cepelia zyskała nawet przydomek "kultowa". Pamiątki z Kingą Bartosiewicz od 38 lat pracującą w tym sklepie przeglądał reporter RMF FM Maciej Grzyb. Posłuchaj:
Nylonowa koszula, teksas zamiast jeansu i własnoręcznie farbowane bluzki. Czy obywatel Polski Ludowej przeniesiony dziś w przestrzeń dużego miasta wzbudziłby zainteresowanie? Zdjęcia warszawskiej ulicy sprzed trzydziestu lat oglądali reporterka RMF FM Katarzyna Sobiechowska-Szuchta i Paweł Marczewski, redaktor mody magazynu "InStyle". Posłuchaj:
Pralka "Frania" jako ikona PRL-u trzyma się nieźle aż do dzisiaj. Ten symbol dawnych czasów jest nadal produkowany w fabryce w Olkuszu pod Krakowem. Rocznie powstaje kilkadziesiąt tysięcy słynnych wirnikowych pralek i wszystkie się sprzedają. Z okazji 22 lipca miejsce produkcji "Frani" odwiedził Marcin Buczek:
Urząd gminy, sklep, domy, a nawet kościół. Adres? Przy ulicy 22 lipca. Gdzie? W Abramowie na Lubelszczyźnie. Kiedy? Dziś, 19 lat po oficjalnym zniesieniu święta Manifestu Lipcowego. Zmiany nazwy ulicy domaga się Instytut Pamięci Narodowej. Wójt Abramowa twierdzi, że chodzi o inne wydarzenie, wpisane w kalendarz pod datą 22 lipca. Z wójtem Artur Chomiukiem i mieszkańcami z ulicy 22 lipca w Abramowie rozmawiał reporter RMF FM Krzysztof Kot. Posłuchaj: