Na Litwie trwa dwudniowe referendum, podczas którego obywatele tego kraju zadecydują o swym członkostwie w Unii Europejskiej. Wstępne wyniki głosowania będą znane w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Uprawnionych do głosowania jest 2,6 mln osób. Czynnych jest 2 tys. 41 lokali wyborczych, które przez dwa dni będą otwarte od 5.00 do 21.00 czasu polskiego (6.00-22.00 czasu lokalnego).

Według sondaży za wejściem Litwy do Unii będzie głosować ok. 65 proc. Problemem może być jednak osiągnięcie wymaganej, 50 -proc. frekwencji. Dlatego czas trwania referendum został wydłużony do dwóch dni. Ma umożliwić wszystkim chętnym oddanie głosu, a tym samym zapewnić wymaganą dla ważności głosowania frekwencję.

W referendach „tak” wejściu do Unii Europejskiej powiedzieli już Maltańczycy i Węgrzy. W pierwszym z tych krajów za wejściem do UE głosowało 53,6 proc. mieszkańców, przeciw było 46,4 proc. Frekwencja przekroczyła 90 proc.

Na Węgrzech za wyjściem opowiedziało się ponad 80 proc. obywateli, jednak wszystkich zaskoczyła niska frekwencja – ok. 45 proc.

"Tak" Unii powiedzieli również Słoweńcy. W Polsce referendum akcesyjne zaplanowano na 7-8 czerwca.

1 maja 2004 Unia ma się powiększyć o 10 państw: Czechy, Estonię, Polskę, Słowenię, Węgry oraz Cypr, Litwę, Łotwę, Słowację i Maltę.

Więcej o Unii Europejskiej znajdziesz w specjalnym raporcie RMF

rys. RMF

11:25