Na Litwie trwa dwudniowe referendum, podczas którego obywatele tego kraju zadecydują o swym członkostwie w Unii Europejskiej. Wstępne wyniki głosowania będą znane w niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Uprawnionych do głosowania jest 2,6 mln osób. Czynnych jest 2 tys. 41 lokali wyborczych, które przez dwa dni będą otwarte od 5.00 do 21.00 czasu polskiego (6.00-22.00 czasu lokalnego).

Według sondaży za wejściem Litwy do Unii będzie głosować ok. 65 proc. Problemem może być jednak osiągnięcie wymaganej, 50 -proc. frekwencji. Dlatego czas trwania referendum został wydłużony do dwóch dni. Ma umożliwić wszystkim chętnym oddanie głosu, a tym samym zapewnić wymaganą dla ważności głosowania frekwencję.

W referendach „tak” wejściu do Unii Europejskiej powiedzieli już Maltańczycy i Węgrzy. W pierwszym z tych krajów za wejściem do UE głosowało 53,6 proc. mieszkańców, przeciw było 46,4 proc. Frekwencja przekroczyła 90 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Na Węgrzech za wyjściem opowiedziało się ponad 80 proc. obywateli, jednak wszystkich zaskoczyła niska frekwencja – ok. 45 proc.

"Tak" Unii powiedzieli również Słoweńcy. W Polsce referendum akcesyjne zaplanowano na 7-8 czerwca.

1 maja 2004 Unia ma się powiększyć o 10 państw: Czechy, Estonię, Polskę, Słowenię, Węgry oraz Cypr, Litwę, Łotwę, Słowację i Maltę.

Więcej o Unii Europejskiej znajdziesz w specjalnym raporcie RMF

rys. RMF

11:25