Częstochowski sąd rozpatruje oferty na dzierżawę Huty Częstochowa. Po ogłoszeniu upadku zakładu, zainteresowani dzierżawą przedsiębiorcy mają obowiązek przedstawić propozycję umowy oraz plany przywrócenia produkcji i zatrudnienia. Związkowcy i pracownicy huty demonstrują przed sądem.
"Chcemy inwestora, nie likwidatora" - skandują pracownicy i związkowcy ISD Huty Częstochowa przed częstochowskim Sądem Rejonowym, w którym trwa posiedzenie, podczas którego potencjalni dzierżawcy huty mają przedstawić swoje oferty. W ubiegłym tygodniu sąd ogłosił upadłość zatrudniającego 1200 osób zakładu.
Hutnicy, którzy demonstrują przed sądem obawiają się o przyszłość zakładu i swoich miejsc pracy. Od maja produkcja w zakładzie została niemal całkowicie wstrzymana. Pracownicy boją się, że zostaną bez środków do życia. Nie wierzą w zapewnienia, że nie stracą miejsc pracy i że działanie huty zostanie wznowione.
Pracownicy obawiają się również o wypłaty, które, ze względu na ogłoszenie upadłości zakładu, faktycznie mogą być zagrożone. Pensje powinny być wypłacone do jutra, ale na koncie huty nie ma pieniędzy. Według syndyka spółka jest niewypłacalna. Strata za 7 miesięcy tego roku wyniosła 100 mln zł., za ostatnie 4 lata ok. 600 mln zł.
Sąd ma wysłuchać ofert trzech oferentów, którzy są zainteresowani dzierżawą huty. Każdy powinien przedstawić sądowi, między innymi, projekt umowy. Oferent jest też zobowiązany do przedstawienia oferty, w której wskaże kiedy i w jakim zakresie zamierza uruchomić produkcję oraz ile osób zatrudni.
Przedsiębiorcy muszą poinformować też sąd jakie mają kompetencje i zaplecze menedżerskie. Każdy z podmiotów zainteresowanych dzierżawą będzie miał do dyspozycji godzinę na przedstawienie swojej oferty i dowodów potwierdzających wiarygodność deklaracji co do uruchomienia produkcji w hucie.
Sąd postawił Hutę Częstochowa w stan upadłości, chociaż byli inwestorzy zainteresowani jej zakupem. Jednak zdaniem częstochowskiego sądu, postawienie huty w stan upadłości i dopiero wystawienie jej na sprzedaż, powinno pozwolić na uzyskanie wyższej ceny majątku.