​Tadeusz Kościuszko był niezwykle wszechstronnym i utalentowanym człowiekiem. Nie tylko wspaniałym żołnierzem, generałem, politykiem, inżynierem, ale też kompozytorem - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając środowy koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki.

​Tadeusz Kościuszko był niezwykle wszechstronnym i utalentowanym człowiekiem. Nie tylko wspaniałym żołnierzem, generałem, politykiem, inżynierem, ale też kompozytorem - powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając środowy koncert z okazji Roku Tadeusza Kościuszki.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas koncertu z okazji Roku Tadeusza Kościuszki /Jakub Kamiński /PAP

Prezydent przypomniał, że Tadeusz Kościuszko to nie tylko nieustępliwy polityk, wspaniały żołnierz, generał, który walczył o wolność Polski i niepodległość USA, ale miał jeszcze kilka innych pasji, o których niewielu wie - był inżynierem, projektował ogrody, grał w szachy, szydełkował.

Dziś spotykamy tutaj, żeby mówić o jeszcze innej stronie duszy i osobowości naszego wielkiego rodaka, naszego wielkiego generała, naszego wielkiego żołnierza Tadeusza Kościuszki. Będziemy słuchać i mówimy o tym, że komponował również muzykę - powiedział Andrzej Duda.

Krytycy, podkreślając, że był kompozytorem amatorem, że nigdy nie kształcił się w tym zakresie, równocześnie przyznają, że musiał być człowiekiem utalentowanym, skoro umiał muzykę nie tylko usłyszeć w duszy, nie tylko ją sobie wyobrazić, ale umiał ją także przelać, zapisać, w formie zapisu nutowego - dodał prezydent.

Przyznał, że utwory Kościuszki były proste, nie były muzyką wielką, skomplikowaną, symfoniczną. Niemniej jednak to pokazuje, to jest świadectwem jak niezwykle wszechstronnym człowiekiem, niezwykle wszechstronnie utalentowanym, jak wielkim intelektualistą zarazem, był Tadeusz Kościuszko - podkreślił Andrzej Duda.

Utwory muzyczne Kościuszki powstały, kiedy przebywał on w carskiej niewoli

Przypomniał, że utwory muzyczne Tadeusza Kościuszki powstały, kiedy przebywał on w carskiej niewoli, do której dostał się po tym jak 10 października 1794 r. został ranny w bitwie pod Maciejowicami. To tam właśnie, lecząc się z ran w Sankt Petersburgu, najprawdopodobniej napisał te utwory. One przetrwały, zostały wydane później w Anglii, kiedy już został z tej niewoli rosyjskiej zwolniony - podkreślił Duda.

I ta muzyka Tadeusza Kościuszki i osnute w jakimś sensie na nim, na sylwetce Tadeusza Kościuszki, utwory także innych naszych kompozytorów romantycznych tamtego i nieco późniejszych czasów - Karola Kurpińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, czy Fryderyka Chopina wreszcie - one wszystkie stanowią niezwykły element, tak charakterystyczny tego głębokiego polskiego dążenia do wolności, niepodległości - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że Polacy zmierzali do nich wieloma drogami - poprzez walkę zbrojną, ale i kulturę, "rozwoju naszego ducha wolności, podtrzymywania wiary w to, że mamy tę siłę, żeby kiedyś odzyskać ojczyznę". To właśnie dzięki temu, w 1918 roku Rzeczpospolita na powrót, po 123 latach stała się faktem - zaznaczył Andrzej Duda.

Środowy koncert w Pałacu Prezydenckim jest jednym z wydarzeń upamiętniających 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - w jego trakcie wybrzmią utwory: Fryderyka Chopina, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Karola Kurpińskiego oraz samego Tadeusza Kościuszki. Wystąpią Łukasz Krupiński (fortepian), Paweł Królikowski (recytator) i Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.


(ł)