Syberyjskie tygrysy w poznańskim ZOO na wiosnę muszą się odchudzić. Zwierzęta, przygotowując się do zimowych mrozów, zgromadziły pod skórą 5-centymetrową warstwę tłuszczu.
Ponieważ mrozów w tym roku nie było, nie wykorzystały zgromadzonych zapasów.
To jest dla nas wielkie nieszczęście, ponieważ one zimą nie straciły tego tłuszczu, bo nie musiały się ogrzewać. W tej chwili takie tłuściochy chodzą po wybiegu i niestety, mimo że one bardzo lubią jeść, będą musiały być odchudzane – mówi Hanna Sitek, opiekunka ssaków drapieżnych. Dodaje, że odchudzanie nie dotyczy tylko dorosłych tygrysów, ale również 11-miesięcznych „maluchów”.
Tygrys syberyjski jest największym żyjącym kotem na świecie. Po urodzeniu tygrysiątko waży od 1 do 1,5 kg. Dorosłe samce osiągają wagę od 190 do 306 kg i długość od 2,75 do 3,55 metrów mierzoną od czubka głowy do końca ogona. Na wolności żyje od 200 do 400 tygrysów syberyjskich.
Tygrysy syberyjskie potrzebują zjeść ponad 9 kg mięsa dziennie, aby przeżyć w zimnym klimacie. W czasie jednego posiłku mogą zjeść ponad 45 kg mięsa.
Zimą, futro tygrysa syberyjskiego pozbawione jest pomarańczowych pasków charakterystycznych dla tygrysów żyjących w cieplejszym klimacie, a białe ubarwienie służy kamuflażowi w pokrytym śniegiem środowisku. Dodatkowo tygrysy syberyjskie posiadają warstwę tłuszczu na brzuchu i bokach.