Całą noc strażacy walczyli z pożarem Mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Nad ranem ogień udało się go ugasić - po 12 godzinach akcji. Ok. godz. 8 prace na moście rozpoczęli eksperci nadzoru budowlanego. Przeprawa jest zamknięta.


Trasa Łazienkowska jest zamknięta, zarówno dla ruchu samochodowego, jak i pieszego. Autobusy komunikacji miejskiej zostały skierowane na trasy objazdowe przez Most Poniatowskiego.

Jak informuje ZTM, w związku z pożarem i zamknięciem mostu, są utrudnienia w kursowaniu autobusów linii 138, 141, 143, 151, 182, 188, 502, 514, 520, 523, 525 i N25. Autobusy skierowano na trasę objazdową biegnącą obecnie m.in. al. Stanów Zjednoczonych, Wałem Miedzeszyńskim, mostem Poniatowskiego, ulicami Wioślarską, Solec i al. Armii Ludowej. Wyłączone zostały przystanki: Torwar, Wał Miedzeszyński oraz Kryniczna.

Po pożarze zniszczona jest nawierzchnia pasów dla samochodów. Skrajne, prawe pasy - przeznaczone dla komunikacji miejskiej - nie są uszkodzone. To, czy ruch autobusów zostanie przywrócony, zależy teraz od oceny ekspertów. Jak usłyszał reporter RMF FM od wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka, najważniejsze jest sprawdzenie, w jakim stanie jest stalowa konstrukcja przeprawy. Wiadomo już, że połowa nawierzchni jezdni i izolacja jest do wymiany. Te prace - jeśli konstrukcja nie jest uszkodzona - mogą potrwać nawet kilka tygodni. Jak zastrzegł Jóźwiak, do remontu potrzebne są dni bez opadów.

Przyczyny pożaru na razie nieznane

Teraz strażacy sprawdzają, czy jest jeszcze jakieś zarzewie ognia i dogaszają małe ogniska. Żadnych przyczyn nie możemy wykluczać, ale trzeba poczekać na dochodzenie, które będą prowadziły policja i prokuratura. Na razie nie można potwierdzić jednoznacznie żadnej przyczyny - mówi komendant miejski PSP w Warszawie Zbigniew Szczygieł.

Pożar został ugaszony po 12 godzinach, nikt nie ucierpiał. W akcji brało udział 76 jednostek straży pożarnej, czyli prawie 150 strażaków. Na miejscu pozostają, zarówno z jednej i z drugiej strony Wisły, 23 zastępy, które monitorują sytuację.

Ze wstępnych informacji wynika, że mogły zapalić się deski, które były składowane pod mostem. W wyniku tego pożaru zapaliły się drewniane podesty techniczne, które są uzupełnieniem konstrukcji stalowej tego mostu – mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Wysoka temperatura spowodowała również odkształcenie asfaltu na fragmencie jezdni. Most jest wykonany ze stali, spawany i nitowany, ale ma też - pod środkową częścią - elementy drewniane - podesty techniczne, które pozwalają m.in. na wygłuszenie mostu. Znajdują się między nimi także instalacje ciepłownicza i gazowa - ta ostatnia została ze względów bezpieczeństwa odłączona.

Podczas gaszenia pożaru strażacy pracowali zarówno od praskiej strony - od strony Wału Miedzeszyńskiego, jak i od lewego brzegu Wisły, od Czerniakowa. Na miejsce przyjechały jednostki gaśnicze oraz kilka innych jednostek pomocniczych wyposażonych m.in. w pompy dużej wydajności, skierowano na miejsce także trzy podnośniki i początkowo trzy łodzie.

Jak mówi Michał Konopka ze stołecznej straży pożarnej, to był bardzo trudny rodzaj pożaru, bo gdy strażacy ugasili ogień w jednym miejscu, nowe zarzewia ognia pojawiały się w kolejnych fragmentach.

Most Łazienkowski został wybudowany w l. 1971-1974 - jest częścią Trasy Łazienkowskiej. Konstrukcja mostu wykonana jest z nitowanych i spawanych elementów stalowych. Most ma 423 m. długości. Jego podpory wykonane są z żelbetu. W 1975 r. miał miejsce podobny pożar, rozpoczął się jednak od strony lewobrzeżnej Warszawy - również palił się pomost techniczny znajdujący się pod jezdnią, zniszczona została nawierzchnia trasy.

(mpw)