W piątek polskie szpitale mają otrzymać z ministerstwa zdrowia wytyczne, których celem będzie poprawa faktycznej dostępności do aborcji. Opracowały je we współpracy resorty zdrowia i sprawiedliwości.
Szpitalom zostaną przekazane szczegółowe informacje na temat obowiązujących przepisów prawa w zakresie dostępu do przerwania ciąży.
"Wytyczne będą instrumentem, który pozwoli podmiotom leczniczym na właściwe dostosowanie przepisów prawa w tym zakresie, a tym samym spowoduje poprawę faktycznej dostępności do procedury terminacji ciąży. Narzędzie to ma na celu jednakowe i zgodne z prawem traktowanie kobiet, które chcą skorzystać z przysługującego im w tym zakresie prawa" - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia Jakub Gołąb.
Premier Donald Tusk powiedział w ubiegły piątek, że w parlamencie obecnej kadencji nie będzie większości dla "aborcji legalnej w pełnym tego słowa znaczeniu". Zapowiedział m.in., że w tej sprawie "będzie zupełnie inna praktyka w prokuraturze i w polskich szpitalach".
Na początku sierpnia prokurator generalny Adam Bodnar wydał wytyczne dla prokuratorów co do prowadzenia spraw dot. odmowy przerwania ciąży oraz aborcji farmakologicznej.
12 lipca Sejm odrzucił projekt nowelizacji kodeksu karnego, który zakładał dekryminalizację pomocy w aborcji oraz w przerywaniu ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży. Do uchwalenia nowelizacji zabrakło kilku głosów, w tym posłów partii koalicji rządzącej.
Zdaniem komitetu ONZ ds. likwidacji dyskryminacji kobiet (CEDAW) polskie przepisy w sprawie aborcji łamią prawa kobiet. To rezultat dochodzenia dotyczącego polskiego prawa aborcyjnego, rozpoczętego w 2021 r. Komitet zauważył, że polskie prawo jest tak restrykcyjne, że z obawy przed odpowiedzialnością prawną niektórzy lekarze nie podejmują się przeprowadzenia aborcji nawet w sytuacjach, gdy przepisy ją dopuszczają, co może zagrażać życiu kobiety.
W 2023 r. w szpitalach wykonano 423 zabiegi przerwania ciąży; w 2022 r. - 161; w 2021 r. - 107, w 2020 r. - 1076, w 2019 r. - 1110.
W październiku 2020 r. TK uznał, że niezgodna z konstytucją jest przesłanka dopuszczająca przerwanie ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Orzeczenie TK weszło w życie 27 stycznia 2021 r., a przepis dopuszczający aborcję ze względu na tę przesłankę utracił moc. Obecnie przerwanie ciąży jest możliwe w dwóch przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa).