Większość z nas już zaplanowała swój urlop. Wolimy spontaniczny niż zaplanowany wypoczynek, bardziej nad morzem niż w górach. Ci, którzy w tym roku z urlopu zrezygnują, zrobią to ze względu na obowiązki w pracy. O wakacyjne plany Polaków zapytał Instytut Badań Opinii RMF (IBOR). Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-20 czerwca na próbie 300 osób w wieku 18-59 lat.

Większość z nas już zaplanowała swój urlop. Wolimy spontaniczny niż zaplanowany wypoczynek, bardziej nad morzem niż w górach. Ci, którzy w tym roku z urlopu zrezygnują, zrobią to ze względu na obowiązki w pracy. O wakacyjne plany Polaków zapytał Instytut Badań Opinii RMF (IBOR). Badanie zostało przeprowadzone w dniach 16-20 czerwca na próbie 300 osób w wieku 18-59 lat.
Polacy na wakacjach (zdjęcie ilustracyjne) /Marcin Obara /PAP

Planowanie

Większość (83 proc.) pracujących Polaków w wieku 18-59 lat  już zaplanowało swoje wakacje. Dość sporo, bo aż 13 proc. odpuszcza sobie tegoroczny urlop. 4 proc. badanych jeszcze nie podjęło decyzji w sprawie wyjazdu.

 
Tych, którzy przyznali, że w ogóle nie planują wakacyjnego urlopu zapytano, dlaczego z niego rezygnują. Choć mogli wskazywać wiele powodów, to większość ograniczyła się do stwierdzenia "mam obowiązki w pracy" (43 proc.). Inni powiedzieli: "nie mam urlopu" (32 proc.) lub "mam obowiązki domowe" (12 proc). Byli też tacy, którzy nie potrafili powiedzieć, dlaczego nie planują wolnych dni.

A jak wygląda planowanie wakacji? Okazuje się, że większość (61 proc.) stawia na spontaniczność, a zwolenników dokładnego, wcześniejszego planowania urlopu jest prawie dwa razy mniej (37 proc.).

 

Ile dni będą trwały nasze wakacje? 16 proc. spędzi na urlopie najwyżej tydzień. Większość (63 proc.) zaplanowała od 8 do 14 dni wypoczynku. Są też tacy, którzy poleniuchują dłużej - ponad dwa tygodnie wakacyjnej laby deklaruje aż 20 proc. naszych rodaków. Tylko jeden na stu jeszcze nie wie, ile czasu spędzi na urlopie.

 

Wakacyjne destynacje

Zdecydowana większość (79 proc.) Polaków swój urlop spędzi w kraju. Spośród tej grupy 13 proc. w ogóle nigdzie nie wyjedzie - te osoby zostaną w domach i mieszkaniach. Co dziesiąty z badanych podzieli urlop na wypoczynek w kraju i zagranicą. Tylko 9 proc. zadeklarowało wypoczynek wyłącznie poza granicami Polski. Nieliczni nie podjęli jeszcze decyzji.

 
Zwolennicy wakacji w kraju najczęściej zaplanowali plażowanie nad morzem (32 proc.) oraz górskie wędrówki (21 proc.). Nieco rzadziej będą relaksować się nad słodką wodą, czyli jeziorami lub rzekami (16 proc.). Spora grupa osób spędzi urlop w miejscu swojego zamieszkania (13 proc.).


Dlaczego rezygnujemy w tym roku z zagranicznych wyjazdów? Najczęściej powodem jest brak funduszy i przekonanie, że wakacje w kraju są tańsze (44 proc. wskazań). Wielu z nas twierdzi, że po prostu woli krajowe wakacje i nie odczuwa potrzeby wyjeżdżania (31 proc. wskazań). Wcale nie tak bardzo rzadko przed wyjazdem powstrzymuje nas spontanicznie wyrażana obawa przed różnymi zagrożeniami związanymi z zagranicznymi wojażami (7 proc. wskazań) oraz lęk przed zamachami terrorystycznymi (7 proc. wskazań). Nie powstrzymuje nas natomiast brak znajomości języków obcych czy obawa przed podróżami samolotem.

(wyniki nie sumują się do 100% ponieważ niektórzy respondenci wskazywali kilka powodów rezygnacji z wyjazdu)

 
Badani zapytani wprost, czy wyjeżdżanie za granicę jest ryzykowne z powodu niebezpieczeństwa ataków terrorystycznych, to z takim poglądem zgodziło się aż 67 proc. respondentów, w tym 32 proc. zdecydowanie. Nie zgodziło się tylko 24 proc.

 

Najpopularniejsze destynacje zagraniczne

Polacy, którzy mimo wszystko zdecydowali się tego lata na zagraniczny wyjazd, najczęściej wybierają kraje europejskie. Dużą popularnością cieszy się Hiszpania, a w dalszej kolejności Włochy, Grecja, Bułgaria i Chorwacja.

 
Polacy polubili Hiszpanię. Kraj ten pojawił się także na szczycie listy tych państw, do których badani chcieliby wyjechać na wakacje. Wśród wymarzonych destynacji często pojawiały się również Włochy, Grecja i Chorwacja. Minęły jednak czasy popularności wyjazdów do Egiptu, Turcji i Tunezji - te kraje wskazały tylko pojedyncze osoby.


Zwyczaje wakacyjne

Wolimy wykupić wakacje w biurze podróży czy wyjazd organizujemy sami? Większość z nas zostanie w tym roku w kraju i pewnie dlatego aż ¾ urlopowiczów wybiera samodzielne organizowanie urlopu. Tylko 22 proc. postawiło na wakacje zaplanowane przez biuro.

 
Jeśli wypoczywać to z najbliższymi! Ponad połowa z nas (65 proc.) wybiera się na wakacyjny wypoczynek z rodziną, a 32 proc. zaplanowało urlop we dwójkę - z osobą najbliższą swojemu sercu. W gronie przyjaciół wakacje spędzi 16 proc.. Tylko nieliczni (3 proc.) postawili na wypoczynek indywidualny.

 


Wakacje a finanse

Ile planujemy wydać w wakacje na wypoczynek dla siebie i swojej rodziny? 8 proc. urlopowiczów chce ograniczyć się do wydatku najwyżej tysiąca złotych. Co piąty (20 proc.) zaplanował kwotę od 1 do 2 tysięcy. Co czwarty chce wydać od 2 do 4 tysięcy złotych. 14 proc. przeznaczy maksymalnie 7 tysięcy, a tylko 8 proc. wyda więcej. 21 proc. jeszcze nie wie, jak będzie wyglądał ich wakacyjny kosztorys.


Większość (64 proc. wskazań) okazała się zapobiegliwa i sfinansuje wakacje z oszczędności. Spora grupa wykorzysta bieżące wpływy na konto (36 proc.wskazań). Tylko nieliczni wspomogą się kredytami i pożyczkami z banku lub od rodziny.


Wakacyjny niezbędnik

Do pełni szczęścia w wakacje niezbędna jest szczoteczka do zębów (91 proc.) i dobre towarzystwo (81 proc.). Urlopu nie wyobrażamy sobie również bez ładnej pogody (75 proc.) i dobrego jedzenia (74 proc.). Okazuje się, że bardzo ważne jest zabranie aparatu fotograficznego i zadbanie o pamiątkowe zdjęcia (66 proc.). Dla wielu z nas udane wakacje muszą obejmować kąpiel w morzu, jeziorze lub rzece (65 proc.). Aż 63 proc. nie wyobraża sobie urlopu bez słuchania radia.

Niewielu zatęskni w wakacje za komputerem (18 proc.) i oglądaniem telewizji (23 proc.).

 

Wakacyjna miłość

Większość badanych (65 proc.) stwierdziło, że przeżyli wakacyjną miłość. Jednym przydarzyło się to nawet kilka razy (42 proc.), innym tylko raz (23 proc.). Są jednak też tacy (36 proc.), którzy nie mają takiego doświadczenia.

Po wakacjach spodziewamy się bardzo wiele. Prawie wszyscy (92 proc.) zgodzili się z opinią, że lato sprzyja zawieraniu nowych znajomości. Niewiele mniej uważa, że w wakacje jesteśmy bardzie śmiali w kontaktach damsko-męskich, a nasze życie intymne staje się wtedy bogatsze. Chętniej angażujemy się w przelotne romanse. Większość z nas uważa bowiem, że w wakacje łatwiej spotkać miłość swojego życia. To magiczny czas... latem nawet stare związki mogą nabrać nowej jakości.

 
Wakacje nie tylko sprzyjają miłości, łagodzą też obyczaje. Tylko 3 osoby na 100 przyznały, że w wakacje częściej niż zwykle kłóci się z członkami swojej rodziny. 22 proc. twierdzi, że robi to rzadziej, a 37 proc. tak samo często.

 APA