Polacy sceptycznie podchodzą do nowych przepisów forsowanych przez Unię Europejską, chodzi m.in. o zakaz rejestracji samochodów spalinowych czy propozycję likwidacji obrotu gotówkowego. Sprzeciwia się im większość ankietowanych - wynika z sondażu PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej.
W marcu Rada Unii Europejskiej przegłosowała przepisy, które mają sprawić, że na naszych drogach będzie mniej samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Datą graniczną ma być 2035 rok.
46 proc. badanych w sondażu PBS dla CBPE "zdecydowanie" sprzeciwia się takim planom. W sumie 67 proc. pytanych jest przeciwko takim rozwiązaniom. 28 proc. badanych jest "za".
Przeciwko planom wprowadzenia zakazu rejestracji aut spalinowych jest większość mieszkańców wsi, a także małych, średnich i dużych miast.
Ankietowanym zdecydowanie nie podoba się propozycja likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe.
Aż 81 proc. badanych nie zgadza się na zakaz płatności gotówką. Tylko 17 proc. jest "za".
CBPE zapytało Polaków także o gospodarkę leśną. 57 proc. ankietowanych jest przeciwnych jej przeniesieniu do obszaru wspólnej polityki Unii Europejskiej. 34 proc. Polaków jest za takim rozwiązaniem.
Uczestnicy ankiety otrzymali także pytania o propozycje przedstawione przez organizację pozarządową C40. Zaproponowała ona ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę oraz ograniczenie zakupu odzieży do ośmiu nowych sztuk rocznie na osobę. Przeciwko propozycji ograniczenia spożycia mięsa opowiedziało się w badaniu 76 proc. ankietowanych, z czego 57 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 18 proc. - "raczej nie". Propozycję poparło natomiast 21 proc. badanych, z czego 9 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12 proc. - "raczej tak". 4 proc. respondentów nie ma natomiast zdania na ten temat.
Przeciwko propozycji dotyczącej ograniczenia zakupu nowych ubrań opowiedziało się 73 proc. badanych, z czego 53 proc. "zdecydowanie nie", a 20 proc. - "raczej nie". Propozycję popiera natomiast - jak wynika z sondażu - 24 proc. respondentów, z czego 11 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13 proc. - "raczej tak". 3 proc. nie ma zdania na ten temat.
PEŁNE WYNIKI BADANIA: TUTAJ.